banner78
banner25

Edirne’de vaka sayısı yüzde 15.5 artmış…

Edirne Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Gürcan Altun, “Virüse karşı bağışıklığın oluşabilmesi için bulaş hızına göre yapılan hesaplamalarda toplumun yüzde 85'inin aşılı olması gerekiyor”dedi.

Yeni tip koronavirüs salgını üzerinden 18 aydan fazla süre geçtiğini ve bu nedenle dünya genelinde 240 milyon kişinin hastalandığını, vefat eden insan sayısının ise yaklaşık 5 milyon olduğunu belirten Altun “ Bu güne kadar aşılama çalışmalarında dünya genelinde 6,5 milyar doz üzerinde aşılama yapıldı. Sağlık Bakanlığı verilerine göre Türkiye'de 18 yaş üstü bireylerin yüzde 75'inin aşılandığın belirtilmektedir.Bu oranının salgını sonlandırmak için yeterli olmadığını görüyoruz”dedi.

Tabip Odası’nda düzenlenen basın toplantısında konuşan Altun, “tam doz aşılamanın gerekliğini dikkat çekerek dünyayı tehdit eden bir salgında 18 yaş üstünde değil tüm nüfus üzerinden oranlama yapılması gerekir”diyerek “şu anda ülkemiz açısından aşılanma oranı tüm nüfusta yüzde 54-55 seviyesinde. Yani yüzde 85'e ulaşmak için daha çok yolumuz var. Bu güne kadar aşı olamayan 18 yaş üstü bireylerin sayısı 7,5 milyon. 18 yaş altı bireylerin sayısını bilmiyoruz. Yine 18 yaş üzerinde hatırlatma dozunu olmamış insan sayısı 6,5 milyon civarından.Yani yaklaşık 13,5 milyon insan tam bağışık değil, 18 yaş üzerinde”dedi.

Temmuz ayındaki açılmayla birlikte vaka sayılarında ciddi artışlar görülmeye başlandığını belirten Altun “Türkiye’de yüz bin nüfusta Temmuz ayında vaka sayısı 100 binde 42’iken bu sayısı 1 Ekim haftasına gelindiğinde 100 binde 234’lere yükseldi. Bu süreçte vaka sayısının 5.4 kat artığını görüyoruz.Temmuz ayından bu güne kadar ki sürede 3 aylık bir sürede. Bu sürede vefatlar 326 iken Ekim ayına gelindiğinde vefat sayısı haftalık olarak bin 519 olmuş oldu. 3 aylık süreçte vefat sayısında 4.7 katlık bir artış söz konusu”diyerek Edirne’de Temmuz ayı başında 100 binde 11 vaka görülürken Ekim ayının başına gelindiğinde vaka sayısı 100 binde 171. Yani Edirne’de vaka sayısı Temmuz ayının başından beri 3 aylık süre içerisinde 15,5 kat artmış”şeklinde konuştu.

Vaka sayılarındaki artışa okulların açılması ve önlemlerin yeterli seviyede alınmaması olarak nitelendiren Altun “Okullarda yeterli önlemlerin alınmaması burada etkendir. Vakaların soğuması ile birlikte yazlıklardan dönüşler arttı. Üniversiteler açıldı. Edirne merkezine 40 bin üzerinde öğrenci geldi. Toplumsal harekeliliğin artışı ile vaka sayılarında artış görülmekte. Komşu ülkelerden Edirne’ye alışveriş yapmak için gelenlerde artış var.Havaların soğuması ile birlikte mekanlarda yetersiz havalandırma koşulları ile birlikte vakit geçirme arttı. Doğal olarak bulaşlar artmaya başladı”dedi.

Aşı direnci konusunun sorun olduğunu ve bilgiler verilip aşı konusunu iyi anlatılması gerektiğini belirten Prf.Dr.Gürcan Altun “bir aşı direnci var. Aşısız bireylerin tespit edip aşı konusunda bireylere bilgiler verip direncin kırılması gerekiyor. Sadece üniversite öğrencileri değil Veli-Der’in yapmış olduğu bir anket var sonuçlar ciddi anlamda endişe verici. Veli-Der’in anketinde 12-15 yaş grubunda ankete katılanlarda, yüzde 29 hiç aşı yaptırmayacağını yönünde, 16-18 yaş grubunda yüzde 34.7 hiç aşı yaptırmayacağı yönünde dolayısı ile burada aşı olmamanın sonuçları konusundan insanları aydınlatmak gerekiyor”dedi ve hastanelerde yatan bireylerin yüzde 95’e yakınının hiç aşı olmamış bireyler yada hatırlatma dozunu olmamış olan bireyler olduğunu ifade etti.

Kapatma olup olmayacağı konusundaki soruya ise “çok dramatik bir tablo ortaya çıkmadıkça kapatma yapacaklarını düşünmüyorum.Ekonominin etkilenmemesi için.Ama belli kapalı alanlarda lokal kısıtlamalar getirilebilir.Üniversite öğrencileriyle birlikte toplu taşımadaki yük ciddi oranda arttı. Toplu taşıma ve öğrenci servislerinde mutlaka sayı sınırlandırılmalı. Çünkü hastalığın damlacık yoluyla bulaştığı biliniyor.PİK yaşanmasını öngörmüştük. Eylül'de bu pik ortaya çıktı ve yükseliş trendi sürüyor. Tedbirler alınmazsa yükselme devam edecek.Önlemler arttırılarak daha fazla insanın hastalığa yakalanmasını önler”diyerek en etkili yolun ve alınacak tek tedbirin aşılama olduğunun yeniden altını çizdi.

banner148
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
banner30