banner118
banner123
banner81

Temel 5 Haziran'da!

Edirne İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi’nin temeli 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nde törenle atılacak.Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, tesisin temel atma töreni için 5 Haziran Dünya Çevre Günü gibi anlamlı bir günü seçtiklerini belirtti.

Edirne kent merkezi sınırları içerisindeki evsel, ticari ve endüstriyel nitelikli atık suların, yörenin ve ülkenin özellikleri ile mevcut kanun ve yönetmeliklere uygun olarak, en ekonomik ve fenni bir biçimde arıtılması, arıtılmış suyun deşarj edilmesi amacıyla hazırlanan tesis için 2 kademeli bir proje tasarlandığını ifade eden Gürkan, şunları kaydetti:

"İlk etapta uzmanlar tarafından 2033 ve 2048 yıllarına kadar şehir merkezi nüfusunun artış oranı ve bu kapsamda tesise gelecek atık su miktarı hesaplandı. Buna göre 2033 yılında il merkez nüfusunun 213 bin 972 kişi olacağı, 2048 yılında ise bu sayının 278 bin 929 kişi olacağı hesaplandı. Belirlenen nüfus artışı oranında da 2033 yılında günde 38 bin 899 metreküp, 2048 yılında da günlük 50 bin 612 metreküp atık su oluşacağı ve bunun arıtma tesisine geleceği tahmin edildi. Bu hesaplamalarda, İller Bankası Kentsel Atıksu Arıtımı Yönetmeliği’ne göre kişi başı su kullanım değerleri tablosu ve Edirne merkezde 2011-2013 yılları arasında gerçekleşen günlük su tüketim değerlerinin ortalaması alındı.Tesisimizin ihalesi bitince de söylemiştim. Bana ‘hayal kuruyor’ diyenlere seslenmek istiyorum. En büyük hayallerimden birini gerçekleştiriyoruz. Biz çiçek projeleri ile değil, bu kente ve insanımızın yaşam standartlarını çok daha üst seviyelere taşıyacak yatırım projeleri ile uğraşıyoruz. Mevsimlik değil, bu şehri ve insanını daha modern imkanlara kavuşturmak için çabalıyoruz."

Göreve başladıktan sonra Edirneli'ye verdikleri sözleri hayata geçirmek için çalışmaya başladıklarını ve bu kapsamda, kadın merkezlerini, çocuklar için oyun alanlarını, Edirne Katı Atık Düzenli Depolama ve Bertaraf Tesisleri’ni, Kent Ormanı ve İçme Suyu Arıtma Tesisi gibi çok sayıda yatırım projesini hayata geçirdiklerini kaydeden Belediye Başkanı Gürkan, şöyle devam etti:

"Bunlar kentin kaderini değiştirecek, insanımızın hayatını ve yaşam standartlarını etkileyecek projeler. Büyük projeleri önce bir etüt ediyorsunuz. Nüfus oranını en az 30 yıl sonrasına göre tahmin edip ihtiyaçları belirliyorsunuz. Daha sonra da bunun projesini geliştiriyorsunuz. Bu hem zaman hem de mali hazırlık için önemli bir süre teşkil ediyor. Daha sonra bunu yasalar gereği ilgili bakanlıklara gönderip bürokrasi içerisinde mücadele ediyorsunuz. Projeniz onaylanıyor ama bu defa da ihale süreci başlıyor. Milyonluk işlerin ihalesi de bir o kadar zaman alıyor. Yine ilgili devlet kurumlarından onay süreçleri, ihale süreci ve ardından yapılan ihalenin itiraz süreci. Sonra bir bakıyorsunuz ki yıllar geçmiş. İşte bizim yaptığımız yatırımlar böyle, kolay gerçekleşmiyor."

- Edirne İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi

Edirne İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi Meriç Nehri kenarında 64 bin 388 metrekarelik alana inşa edilecek. Tesis kurulduktan sonra şehir merkezinde Karaağaç dışında 23 mahallenin 467 bin 791 metre uzunluğundaki kanalizasyon şebekesi bu tesise bağlanacak. 27 milyon 940 bin 880 liraya malolacak tesis 2 yıl içerisinde bitirilecek ve devreye girecek.Tesisi Kaba Izgara, İnce Izgara, Kum Tutucu, Biyofosfor Tankı, Uzun Havalandırma Havuzu, Çökeltim Havuzu, Çamur Susuzlaştırma Binası ve Deşarj ünitelerinden oluşacak.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
banner30

banner126