banner78
banner25

Kılıçdaroğlu "Cumhuriyet aslında bir kadın devrimidir!"

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhuriyet'in aslında bir kadın devrimi olduğunu söyledi.

Kılıçdaroğlu, partisinin Edirne Ticaret ve Sanayi Odasında düzenlediği 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü Toplantısı'na katıldı.Toplantı öncesin de Kırsalın Pazarı kadıları tarafından oluşturulan ve sanayi odası alt kısmında kurulan pazar yerini dolaşan Kılıçdaroğlu burada kadınlarla sohbet ederek sorunlarını dinledi.Daha sonra ise toplnatının yapılacağı salona geçildi.Salona giren Kılıçdaroğlu'na ilginin yoğun olması programın sarkmasına neden oldu.Konuşamalar öncesinde saygı duruşunda bulunularak İstiklal Marşımız okundu.

İl Başkanı Fevzi Pekcanlı'nın konuşması ile başlayan program Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan'ın konuşması ile devam etti.Gürkan konuşmasında kadınlara yönelik yapılan projelerden söz ederek Edirne olarak bir farkındalık yarattıklarını ve projelerinin bazılarının tüm dünya için örnek teşkil ettiğini kaydetti.Gürkan " Edirne'de bu Yerel seçimde kadınların önünde hiçbir erkek olmadı sayın genel Başkanım!Erkeklerin tümü hem il genel meclisinde hem belediye meclisinde kadınlarımızın arkasında yer aldılar.İYİ Parti ile yaptığımız güç birliği İYİ parti ile yaptığınız ittifak İYİ Parti ile yaptığınız Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu ulu önder Mustafa Kemal Atatürk'ün kurduğu Türkiye Cumhuriyeti'ni tekrar kuruluş ayarlarına, demokratik parlamenter sisteme geri döndürme mücadelesi Edirne'de kadınıyla,erkeğiyle tüm İYİ partililer, tüm Cumhuriyet Halk Partililer ve geçmişte diğer partilere oy vermiş olsalar bile yüreği Cumhuriyet sevdasıyla, beyni Atatürk ilke ve inkılapları ile devrimlerinden yana olan tüm kadınlar bu mücadelenin içinde yer almaktadırlar”dedi.

Kadınların Edirne’de ayrıcalıklı olduğunu belirten Gürkan “ geçtiğimiz 5 yılda kadın adına Edirnemizde birçok ilki başardık.2014 yılında başlayan bu mücadelemiz öncelikle Birleşmiş Milletler kadın Örgütü tarafından Türkiye'de başlattığı ve bizim de dahil olduğumuz 11 belediyenin bin 500 belediyeden sade 11 belediyenin dahil olduğu toplumsal cinsiyete duyarlılık bütçeleme uygulamasını Edirne'deki bütün kadın örgütlerimizle yaparak 2015 yılından bu yana bütün bütçelerimizi toplumsal cinsiyete duyarlı bir bütçe olarak gerçekleştirdik ve kadın örgütü tarafından yapılan çalışma ile en başarılı belediye seçildik.Elbette durmadık!Edirne'de toplu ulaşımda kadın şoförlerin çalışmasını sağladık, kadın şoför çalıştıran toplu ulaşım araçlarından Belediye Meclis kararıyla ruhsat harcı ve çalışma harcı almama kararını Türkiye'de ilk biz aldık.Akabinde toplu ulaşımda çalışan kadınımız o kadar sesi duyuldu o kadar yayıldı ki bu Trump'ın kızı ivanka Trump bile Edirne'deki bu kadın şoförümüz için tebrik tweet’i gönderdi.Ardından belediyemizin ambulanslarından birinde bir kadın arkadaşımıza şoför olarak çalıştırmaya başladık.Yetmedi kadına şiddet kadın tecavüzleri uyuşturucu madde kullanan çocuğa şiddet çocuk istismarı ve çocuk tecavüzcülerinden ceza almış hiç kimseye Edirne'de toplu ulaşımda çalışma izni vermeme kararı aldık ve bunu uyguladık, hala da uyguluyoruz.Yine akabinde kadınlarımızın özgürce dolaştığı huzur içinde dolaştığı bu kentte herhangi bir olumsuzluk olmaması için toplu ulaşımda gece saat 22'den sonra kadınlarımızın durak haricinde istediği yerde inmesini sağlayan kararları aldık bu kararı da Türkiye'de ilk alan ve uygulayan belediye biz olduk ve mahallelerimizde kadın evleri açmaya başladık.Kadın merkezleri açmaya başladık bu çalışmalarımız önümüzdeki dönemde de durmadan devam edecek.Yine kadınlarımızın rahatça ulaşımlarını sağlamak üzere özellikle üniversite öğrencilerimizin gece 12'den sonra sokakta sahipsiz kalmamaları için Türkiye'de ilk kez gece 24'ten itibaren sabah 07’ye kadar her saat başı bütün ulaşım hatlarında Ring seferleri düzenledik.Bunu biz yaptıktan sonra 2 ay sonra Londra metrosu tarihinde ilk kez 2 hattını sabaha kadar çalıştırmaya başladı İstanbul Büyükşehir Belediyesi bu kararı almamızdan tam iki buçuk yıl sonra bazı hatları gece 03’e kadar uzattı”dedi.

Yüzde 70.5’in üzerine çıkacağız sözü!

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan konuşmasında 16 Nisan referandumunu örnek vererek “İYİ Parti ile yaptığımız güç birliği ile 16 Nisan referandumunda Edirne'de almış olduğumuz yüzde 70.5 hayır oyu bizim yeni skalamız, yeni hedefimiz.Bundan emin olunuz.Bütün yol arkadaşlarımla size söz veriyoruz ki; Edirne'de 31 Mart akşamı yüzde 75'in üzerinde oy alarak Edirne'nin 16 belediye başkanlığını milletimize, Cumhuriyet Halk Parti’mize İYİ Parti’mize armağan edeceğiz efendim.Söz veriyorum”dedi.”

CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Fatma Köse de Edirne'deki kadınların özgürlüğünün, memlekete olan sevdasının Anadolu kadınlarına dalga dalga yayılmasını diledi.

Ve son olarak CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu kürsüye geldi.Kendisine kadınlar tarafından armağan edilen, üzerinde Türk bayrağı ve Mustafa Kemal Atatürk'ün fotoğrafının bulunduğu atkı ile çıkan Kılıçdaroğlu, bu toplantının seçim kampanyası kapsamında katıldığı en anlamlı toplantılardan biri olduğunu söyledi. Edirne'de Belediye Meclisi ve İl genel Meclis sıralamalarında erkek adayların tamamının geriye atıldığını ve ilk sıraların kadınlara verilmesinin Türkiye'de ilk ve tek olduğunu ve bu yüzden bu anlamlı günde Edirne'de olduğunu belirtertti.

Dünya Kadınlar Günü'nün ortaya çıkışının tarihsel sürecini anlatan Kılıçdaroğlu, hak aramanın çok değerli olduğunun altını çizdi.

Hak aramayana hakkının verilmeyeceğini ifade eden Kılıçdaroğlu, "Hak aramak çok kıymetlidir. O yüzden Allah'ın adlarından biriside Hak'tır, Cenab-ı Hak'tır. Hak aramak, hakkın peşinden koşmak, alın terini birilerine peşkeş çekmemek hepimizin ortak görevidir. Dünya Kadın Hareketinin arkasında acı, gözyaşı ve onur kimliği vardır. Bu onur kimliği bugün bütün dünya kadınlarını 8 Mart'ta buluşturan onur kimliğidir." dedi.

Kılıçdaroğlu, Türk kadınının Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk sayesinde pek çok ülkenin kadınından çok daha önce haklarını kazandığını hatırlattı.

Cumhuriyetin kadınlara kattığı değer kadar kadınların da cumhuriyete çok katkısı olduğunu vurgulayan Kemal Kılıçdaroğlu, "Cumhuriyet aslında bir kadın devrimidir." diye konuştu.

- "Yoksullukta en çok acıyı kadınlar çeker"

Yoksulluk ve fakirlikte en çok dramı kadınların yaşadığını ifade eden Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

"Çöp toplayan bir kadının fotoğrafını göstermiştim, 21. yüzyılın Türkiye'sinden bir örnek göstermiştim, kadının yüzü görünmüyordu ama böyle binlerce insanımız var. Bu insanlarımız 'sokak ekonomisi' dediğimiz o alanda bir şeyler kazanmaya çalışıyor. Bu fotoğrafı gösterdim bir gün önce gazetelerde yer aldığında hiç kimsenin kılı bile kıpırdamadı, bunu olağan dışı gibi görüyorlar, 21. yüzyılın Türkiye'sinde bu olağan bir olay değildir.

Diyeceksiniz ki 'Ben dünyaya meydan okuyorum', 'Bizim ülkemiz hızlı büyüyor' peki bu çöpte bir şeyler arayan kadın nedir? 6 milyon kişi sokaktan geçimini sağlıyor Türkiye'de. Kimisi kağıt, kimisi plastik topluyor, kimisi simit, kimisi şeker satıyor. 6 milyon kişi.. eşleri, çoluk çocuğuyla beraber 24, 25 milyon kişi. İşsizlik, yoksuzluk var biliyorum. İşsizlik ve yoksulluğun olduğu yerde en büyük acıyı çekenler kadınlardır. "

- "Onlar sizi anlayamazlar"

Tüm bunları hayattan ve gerçeklerden kopuk bir siyasal anlayış Türkiye'yi yönettiği için anlattığını ifade eden Kılıçdaroğlu, "Sarayda oturarak siz gerçekleri halktan gizleyemezsiniz. Her yeri saray gibi sanıyorlar, sarayda herkesin işi, gücü var, hepsinin çocuklarının bir eli yağda, bir eli balda, hayatta fakirlik nedir görmediler, en iyi okullarda okudular, çocukları kullara özel arabalarla gittiler, geldiler. Onlar sizi anlayamazlar, sizler de onları anlayamazsınız. Ama bu tabloyu değiştirmek kadınların ellerinde, kadınların azmine güveniyorum." dedi.

- "Bay Kemal konuşuyor diyor"

Türkiye'nin ekonomik durumunun iyiye gitmediğini belirten CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "7 milyonu aşan işsizimiz var. 1000 kişilik geçici işçi alınacak, başvuran 40 bin kişi, stadyumda kura çekiyorsunuz. Böyle bir tabloyla Türkiye hiçbir zaman karşılaşmadı." ifadesini kullandı.

Türkiye'de 6 milyon 700 bin kişinin asgari ücretle geçindiğini, asgari ücretin altında gelir elde edenlerin sayısının ise 1 milyon 800 kişi olduğunu, bu insanların çok zor şartlarda yaşamaya çalıştığını belirten Kemal Kılıçdaroğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Bunları söylendiğim zaman 'Bay Kemal konuşuyor' diyor. Bay Kemal elbette konuşacak. Bay Kemal senin gibi saray meraklısı değil, Bay Kemal bir halk adamıdır, sizden birisidir, fakir fukaradan yanadır. Niye diyoruz 'emekliye 2 maaş ikramiye', 'asgari ücret en az 2 bin 200 lira olsun' diye, niye diyoruz 'taşeron işçiye kadro verin' diye, fakirin fukaranın hakkını savunduğumuz için söylüyoruz bunu.

Vatandaş nasıl yaşıyorsa öyle yaşamayı isterim. Beyefendiler artık halktan kopmuşlar, düşünebiliyor musunuz, bir ülkeyi yöneten kişi 3 bin kişilik koruma ordusuyla gezsin. Allah akıl, sabır versin. Arkadaş, düne kadar 'Halkın arasındayım' diyordun, 3 bin kişilik koruma bir de tepede helikopter, olur ya biri tepeden vururlar."

Kılıçdaroğlu, kimsenin yatağa aç girmediği bir cumhuriyeti hayata geçirmenin mücadelesini hep birlikte vereceklerini aktardı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu seçilmesi halinde belediye başkanlarından, eşit hizmet etmelerini ancak yoksulu olan mahallelere daha fazla hizmet etmelerini, harcadıkları her kuruşun hesabını vatandaşa vermelerini, her mahalleye de kreş yapmalarını istediğini anımsattı.

Dünya Ekonomik Forumu'nun Küresel Cinsiyet Uçurumu Raporu'nda Türkiye'nin çok gerilerde olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, "En diplerde... Bizden önde olanlar Burkina Faso, Katar, Kuveyt, Andora... Demek ki Mustafa Kemal Atatürk'ün kurduğu cumhuriyette, kadının hak ettiği değeri kadına yeterince verememişiz. Bunun mücadelesini yapmak da siz kadınların görevidir. Siz bu görevi üstlendiğiniz, yaptığınız sürece size her zaman destek olacağız. Size bunun sözünü veriyorum." dedi.

Programa CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, CHP EdirneMilletvekili Okan Gaytancıoğlu, CHP Edirne İl Başkanı Fevzi Pekcanlı, İYİ Parti Edirne İl Başkanı Ekrem Demir ve davetli kadınlar katıldı.

Program sonrasında ise Edirne’nin en çok kadın istihdamı sağlayan fabrikası Modavizyon’a geçilerek burada kadın çalışanlara tek tek karanfil dağıtıldı ve öğlen yemeği hep beraber yenildi.Fabrikayı dolaşan Kılıçdaroğlu burada yetkililerden bilgi aldı.8 Mart Dünya Kadınlar günü anısına bir çok bayan Kılıçdaroğlu ile hatıra fotoğrafı çektirdi ve selfi yapmak isteyen kimseyi geri çevirmedi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
banner30