banner137
banner25

Sedefçi sanık sandalyesinde!
banner152
Evrakta Sahtecilik suçundan hakkında 2 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası istemi ile Cumhuriyet Savcılığı tarafından hazırlanan iddianame ve 2012/ 169 sayılı dosya ile Edirne 2 Asliye Ceza Mahkemesinde dava açılan Edirne Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi’nin oğlu Edirnespor G.K. spor kulübünün başkanı Hakan Sedefçi bugün polis zoru ile Edirne Adliyesine getirildi.
Edirne 2.Asliye Ceza Mahkemesi salonunda görülmeye başlanan davada sanık Hakan Sedefçi ve avukatı hazır bulunarak hakkında açılan davaya dair savunmasını yaptı.
 
İfadeleri çelişki dolu!
 
Sanık Hakan Sedefçi savunmasında savcılık tarafından hazırlanan iddianamenin aksine okuldan mezun olduğunu ve 2000-2006 yılları arsında Kıbrıs Doğu Akdeniz Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü mezunu olduğunu belirterek vatani görevini elinde bulunan belge ile kısa dönem yaptığını aktardı.
Mezuniyet belgesini Edirne 4 ncü noterine onaylatarak Askerlik şubesine ibraz ettirdiğini belirten Hakan Sedefçi savunmasında eğitim ve öğretim gördüğü Kıbrıs Doğu Akdeniz Üniversitesinin bir hata yaptığını ve mezuniyet belgesini sehven (hata) ile Bilgisayar Teknolojileri Programlama bölümü olarak yazdıklarını ve bu bölümünde iki yıllık olduğunu ileri sürdü.
Kendisinin Bilgisayar Mühendisliği Bölümünden 4 yıl okuduktan sonra binlerce kişi arasında kep atma törenine katılarak mezun olduğunu ifade eden Hakan Sedefçi “2000 yılında doğu Akdeniz üniversitesine kayıt oldum.6 yıl süre ile bu okulda okudum.Ve binlerce kişinin katıldığı bir törende mezun oldum.Ben bilgisayar mühendisliği bölümünü kazandım ve okudum.Öğrenci diplomam yok ancak kimlik kartım halen duruyor istenmesi durumunda ibraz ederim.Ben okuldan gelen yazının hatalı olduğunu düşünüyorum.Yök yerleştirme belgem vardır.Okulla yaptığım görüşmede bölümlerin yanlış yazıldığı bu hatanın düzeltileceğidir.Ben bu konuda okuldan bilgi aldım.Eğer mahkemeniz isterse bu yazının aynısını sizlere gönderecekler ve gerçek ortaya çıkacaktır. Beratımı talep ediyorum.Yazı 2 yıllık bölüm olarak mezuniyet belgemin üzerine yazılmıştır yani Bilgisayar teknolojileri ve programlama olarak.Ben kendim Bilgisayar mühendisliği olan 4 yıllık bölümde okudum ve buradan mezun oldum”dedi.
Mahkeme hakimi ise sanık Hakan Sedefçi’nin 2000- 2006 tarihleri arasında doğu Akdeniz üniversitesi Bilgisayar bölümü mezunu olup olmadığının sorulmasını, öğrenim görüp görmediğinin araştırılmasını, görmüşse okuldan işliğinin ne zaman kesildiğinin öğrenilmesi, mezun oldu ise mezun olduğu hususların belirtilmesi,varsa mezuniyet belgesinin veya okul bitirme belgesinin bir örneğinin gönderilmesi ve istenmesi konusunda mahkemenin 7 Şubat 2013 tarihine ertelenmesine karar verdi.
 
Öte yandan Edirne Cumhuriyet Savcılığının yapmış olduğu hazırlık soruşturmasında bahse konu kişinin Kıbrıs Doğu Akdeniz Üniversitesinde okuyup okumadığının ve mezun olup olmadığının araştırıldığı ve gelen yazıda böyle bir öğrencinin okullarından mezun olmadığının açıkça yazıldığı belirtilirken, aradan geçen zaman içinde okulun böyle bir hata yapmış olduğu iddiası ve bu iddiayı Hakan Sedefçi’nin ifadesine göre kabul etmiş olması akıllarda soru işaretleri oluşmasına neden oldu.
Edirne Askerlik şubesinin ise Mezuniyet belgesinin üzerinde sehven yazıldığı iddia edildiği gibi Bilgisayar Teknolojileri Programlama bölümü mezunu yazdıysa nasıl kısa dönem yaptırdığı ayrı bir iddiayı gündeme getirdi.Askerlik şubesinden savcılığın yürüttüğü hazırlık aşamasında ise mezuniyet belgesini Edirne 4 noteri onayı ile sunduğu ve sunulan belgede Kıbrıs Doğu Akdeniz Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü 4 yıllık yazdığı görülmesine rağmen Hakan Sedefçi’nin neden ve nasıl “Üniversite 2 yıllık Bilgisayar Teknolojileri Programlama bölümü” olarak hatalı yazmış dediği merak uyandırdı.
 
 
Üniversite “bizim böyle bir mezunumuz yok!”
Tüm bu gelişmeler ışığında gazetecilik anlayışından yola çıkarak yaptığımız araştırmada gerçek tüm çıplaklığı ile ortaya çıktı.
Telefonla görüşerek bilgisine başvurduğumuz Kıbrıs Doğu Akdeniz Üniversitesinden bir yetkili (ismi saklı) Hakan Sedefçi’nin sistem üzerinden isminin girilmesi durumunda tüm hareketlerinin görüldüğü ve söylenenin aksine Hakan Sedefçi’nin Bilgisayar Programcılığı ön lisans programından kendi isteği ile 2005 – 2006 yılı güz döneminde ayrıldığı ve terk gözüktüğü belirtilerek “bu çocuk bizden mezun olmadı ve bu bölüm iki yıllık bir bölümdür.Hali ile mezun olmayan bir çocuğun mezun olması gibi bir durumda söz konusu değildir.Şahsın iddia ettiği gibi üniversitemizin böyle bir hata yapmış olması imkansızdır.zaten kendi isteği ile ayrılmış bir kişi bu”demesi yapılmak istenen oyunun da tüm çıplaklığı ile ortaya koydu.Bir başka iddiaya göre ise adı geçen üniversiteden sahte diploma konusunda bir çok ismin geldiği ve bu konuda üniversitenin adının bir skandala karışmaması için üniversite yönetimi tarafından gerekenin yapıldığı belirtildi.
 
 
banner148
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
banner30