banner137
banner25

Ak partinin adayı Prf.Dr.Günşen mi?

Yerel seçimler öncesinde aday belirleme çalışmalarını ağırdan aldığı görülen Ak Parti’de, sessizlik hakimiyetini korurken yaptığımı araştırmada Ak partinin muhtemel adayının Trakya Üniversitesi Balkan Araştırma Enstitüsü Müdürü Prf.Dr.Ahmet Günşen olduğu yönünde netlik kazanmaya başladı.

Seçimlere güçlü ve Edirne kökenli bir aday ile girme arayışı içerisinde olan Ak parti geçtiğimiz günlerde Edirne’de aday bazlı bir araştırma yaptırdı.Edirne’de Ak parti ile özdeşlemiş isimlerin yanında olması muhtemel aday isimlerin yer aldığı anket çalışmasını yaptıran Ak Parti adeta hüsrana uğradı.

Yapılan anket çalışmalarında bir önceki dönem Milletvekili Necdet Budak gibi isimleride soruşturan Ak Partililer beklenmedik sonuçlarla karşı karşıya kaldılar.Necdet Budak’ın yüzde 3 gibi bir oy ile halkın aday görmeyi istediği isimler arasında yer aldığı çarpıcı bir şekilde göze çarparken, partinin oyununun yüzde 31 seviyelerinde kaldığı görüldü.

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’nun ısrarla aday arayışında belirlediği kriterler üzerinde duran Ak partili yöneticilerin, aradıkları Sosyal Demokrat, Atatürkçü,maneviyata önem veren,Edirne halkı tarafından bilinen ve sevilen kişiyi bulmakta bir hayli zorlandıkları görüldü.

Muhtemel isimler arasında eleme yapan ve en güçlü isim olarak karşılarına çıkan Trakya Üniversitesi Balkan Araştırma Enstitüsü Müdürü Prf.Dr.Ahmet Günşen’in olası muhtemel adaylar arasında yer aldığı ve adaylığına kesin gözüyle bakıldığı edinilen bilgiler arasında yer alıyor.

Bazı Ak Partili kurmayların ise çıkan yüzde 31 lik sonuçtan memnun olmadığı Genel merkeze nasıl hesap verecekleri yönünde tartışma yaşadıkları edinilen bilgiler arasında yer alıyor.

Kamuoyunda yaptığımız araştırmaya göre ise vatandaşlar Ak partinin yüzde 31 oranında ki bu oyunu dahi çok buluyor.Kentte yaşanan bir çok sorunda Ak partinin muhalefet yapamadığını ve CHP’nin ekmeğine yağ süren bir tavır içerisinde olduğunu belirten Ak Partiye yakın kaynaklar, il yönetiminde kısa süre içinde bir değişiklik yaşanacağını ve bu değişikliğin hissedilmemesi için parti yöneticilerinin çeşitli yerlere aday adayı sıfatı ile başvurularının yaptırılacağını, bu sayede yönetimde bir tasfiyenin de seçim süreci içinde gerçekleşmiş olacağını iddia ediyorlar.

 

 Ahmet Günşen kimdir?

 

 1962 yılında, Edirne’nin İpsala ilçesine bağlı Turpçular köyünde doğan Günşen İlkokulu köyünde (1973), ortaokulu İpsala’da (1976), liseyi Keşan’da (1979), yüksek öğrenimini ise Uludağ Üniversitesi Balıkesir Necatibey Eğitim Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Eğitimi Bölümünde tamamladı (1984). 1985 yılında “yeterlilik sınavı” sonucu, Kırşehir Lisesi Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliğine atanarak meslek hayatına başlayan Günşen,aynı lisede öğretmen ve idareci olarak üç yıl çalıştıktan sonra, Gazi Üniversitesinin açtığı sınavı kazanarak Kırşehir Eğitim Fakültesine 1988 yılında öğretim görevlisi olarak atandı. Aynı eğitim-öğretim yılı içinde Erciyes Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde “Türk dili” bilim dalında yüksek lisans öğrenimine başladı ve 1990 yılında Prof. Dr. Metin Karaörs’ün danışmanlığında Eski Türkçe (Köktürkçe)’nin Cümle Yapısı ve Tahlili konulu teziyle yüksek lisansını tamamladı. Aynı yıl adı geçen enstitüde doktora eğitimine başladı ve 1994 yılında Prof. Dr. Tuncer Gülensoy’un danışmanlığında hazırladığı ve 2000 yılında da Türk Dil Kurumunca yayımlanan Kırşehir ve Yöresi Ağızları (İnceleme-Metinler-Sözlük) başlıklı teziyle Türk dili doktoru oldu.

 

1994-1995 öğretim yılında Kırşehir Eğitim Fakültesi bünyesinde açılan Türk Dili ve Edebiyatı Eğitimi Bölümüne Yrd. Doç. unvanıyla ve bölüm başkanı olarak atandı. Bu arada, 1 Nisan 1995-1 Ağustos 1996 tarihleri arasında, ilk dört ayı Konya Personel Okulu,  son on iki ayı da Kuleli Askeri Lisesinde olmak üzere vatani görevini tamamladı.

Askerlik dönüşü Kırşehir Eğitim Fakültesindeki görevine öğretim üyesi ve bölüm başkanı olarak devam etti. 28 Temmuz 1998 tarihinde “Türkçe Eğitimi Bölümü”ne dönüşen bölümde öğretim üyesi ve bölüm başkanı olarak 2009 Haziranına kadar görev yaptı.

10 Ağustos 2002-10 Ağustos 2005 tarihleri arasında Gazi Üniversitesi Türk Kültürü ve Hacı Bektaş Veli Araştırma Merkezi (Hacıbektaş Şubesinden sorumlu) Müdür Yardımcılığı, 6 Ekim 2003-13 Ekim 2006 tarihleri arasında Gazi Üniversitesi Hacı Bektaş Veli Meslek Yüksekokulu (kurucu) Müdürlüğü görevlerini yürüttü.

22 Kasım 2005’te Doçent olan Günşen, Doçentlik takdim tezi olarak, 15. yüzyılda İpsala’da yaşamış olan İpsalalı Ebu’l-Hayr’ın Mevlid’ini dokuz ayrı nüsha üzerinden metin neşri ve dil incelemesi hâlinde orta koymuş, adı geçen şahsiyeti ve eserini Türk dili ve edebiyatı tarihine kazandırdı.

15 Haziran 2009 tarihi itibarıyla Trakya Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünde çalışmaya başladı. Adı geçen bölümde Yeni Türk Dili Ana Bilim Dalı Başkanı olan Günşen, Kırşehirli Âşık Paşa (Hayatı, Edebî Kişiliği ve Eserleri) adlı takdim çalışmasını da sunan Günşen, Aralık 2010’da Trakya Üniversitesinde Yeni Türk Dili bilim dalı profesörü unvanını aldı.

Prof. Dr. Ahmet Günşen, 26 Şubat 2010 tarihi itibarıyla kurulan Trakya Üniversitesi Balkan Araştırma Enstitüsüne, 2 Mart 2010 tarihinde kurucu müdür olarak atandı. Hâlen bu görevini yürütmektedir.

Son yıllarda Balkan Türk ağızları üzerindeki çalışmaları ile dikkati çeken Prof. Dr. Ahmet Günşen’in yayımlanmış sekiz kitabı yanında, kitap bölümleri, ulusal ve uluslararası hakemli dergilerde yayımlanmış makaleleri, ulusal ve uluslararası sempozyumlarda sunulmuş bildirileri vardır.  

Prof. Dr. Ahmet Günşen, evli ve biri erkek, ikisi kız olmak üzere, üç çocuk babasıdır.

 

 

banner148
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Mehmet beytte 10 yıl önce

ahmet güneşen kesinlikle chp nin oylarını alabilecek bir aday değil kesinlikle mehmet müezzinoğlunun çok samimi olduğu bir kişi tepeden inme bir aday edirne akp ye şimdiden geçmiş olsun

Avatar
ESKİ EDİRNELİ 10 yıl önce

adam gibi adamdır eski üniversite hocam başarılar dilerim

Avatar
Mukaddes 8 yıl önce

Ahmet Günşen Hocam, hem kişiliği ile hem akademik birikimiyle mükemmel bir insan.

banner30