banner78
banner25

Sağlıkçılar iş bıraktı!

Türk Tabipleri Birliği’nin ülke genelinde başlattığı iş bırakma eylemi Edirne’de de gerçekleşti.81 il’de eş zamanlı olarak yapılan açıklamalarda sağlık çalışanlarının uzun bir süredir talep ettiği konular dile getirilerek Sağlık Bakanlığı’nın dikkati çekilmeye çalışıldı.

Edirne’de Trakya Üniversitesi önünde gerçekleşen basın açıklamasına 150 kadar sağlık çalışanı destek verdi.

Edirne’de bulunan hastanelerde acil servisler dışında hekimlerin iş başı yapmadığı görüldü.1 günlük iş bırakma eyleminde ise muayene için gelen vatandaşlar hastanelerden geri dönmek zorunda kaldı.

Sağlık çalışanlarının özlük haklarının iyileştirilmesi için uzun bir süredir devam eden girişimler sonrasında konunun Meclis gündemine gelmesi için çaba harcayan Türk Tabipler Birliği iş bırakma eylemi sonrasında yaptıkları basın açıklamasında

Sağlık Çalışanlarının sorunlarını dile getiren ve basın açıklamasını okuyan Edirne Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Gürcan Altun “Oyalama Değil Hakkımız Olanı İstiyoruz!”diyerek başladığı açıklamasında “Ekonomik ve Özlük Haklarımız,Halkın Sağlık Hakkı İçin G(ö)REV’deyiz! Sağlığı alınıp satılan bir meta, hastaneleri işletme, hastaları müşteri ve sağlık çalışanlarını köle olarak gören anlayışın yürürlüğe koyduğu sağlıkta dönüşüm programı ile, sağlık emekçilerinin emeği ucuzlatılmış, çalışma koşulları kötüleşmiş, halkın sağlık hakkı elinden alınmış, gelinen aşamada sağlık sistemi işlemez hale gelmiştir”şeklinde konuştu.

Siyasal iktidarın sağlık çalışanlarının haklarını görmezden geldiğini ve tercihini sermayeden yana kullandığını belirten Altun “Tüm toplum kesimleri gibi bizler de artık geçinemiyoruz.

Koruyucu sağlık hizmetlerinden daha çok tedavi edici sağlık hizmetlerinin sunulduğu, sağlık hizmet sunumunda sevk zincirinin tamamen ortadan kaldırıldığı, kışkırtılmış sağlık talebi yaratan bu sağlık sistemi toplumun nitelikli sağlık hizmeti alma hakkını elinden almaktadır”dedi.

Bugüne kadar gerçekleştirdikleri etkinliklerle TBMM’ye taleplerini ilettiklerini belirten Altun “Hastane önlerinden, il ve ilçe sağlık müdürlükleri önünden ve alanlardan seslendik.

Bakanlığa, siyasi partilere ve TBMM’ye taleplerimizi ilettik. Çok sayıda eylem ve etkinlikle sesimizi duyurmaya çalıştık.30 Haziran 2021 tarihinde aile hekimleri için yayımlanan ceza yönetmeliğine karşı Ankara’da, İzmir’de, İstanbul’da mitingler gerçekleştirdik, defalarca iş bıraktık.Asistan hekimler başta olmak üzere sağlık emekçilerinin angarya çalışma koşullarına “Çalışırken ölmek istemiyoruz! Yaşamak ve yaşatmak istiyoruz!” söylemiyle eylemler yaptık, iş bıraktık.“Karanlığa Karşı; Önlüğümüzün Beyazına, Özlük Haklarımıza, Halkın Sağlık Hakkına Sahip Çıkıyoruz - Emek Bizim, Söz Bizim” diyerek başlattığımız yürüyüş sonrasında gerçekleştirdiğimiz BEYAZ FORUM ile taleplerimizi duyurduk. Sağlıkta özelleştirmeci, piyasacı politikaların durdurulması, sağlık hizmetlerinin toplumcu bir anlayışla yeniden inşa edilmesi, sermayeye değil, sağlığa bütçe ayrılması için önerilerimizi, taleplerimizi ifade ederek ekonomik ve özlük haklarımızın iyileştirilmesini istedik.

İlk olarak; hekimler ve diş hekimlerinin bir kısmının gelirlerinde düzenleme içeren, ama onlar arasında dahi eşitsizlik yaratan ve tüm sağlık çalışanlarını kapsamayan tasarının geri çekilmesine karşı 15 Aralık’ta GöREV’deydik. Ocak ayında görüşüleceği söylenen, ancak hâlâ görüşülmeyen yasa tasarısının gündeme alınmamasına itiraz ettik. 26 Ocak - 4 Şubat tarihleri arasında gerek illerde, gerek TTB merkezinde “NÖBET” tutarak, tasarının kapsayıcılığının arttırılıp derhal Meclis’e getirilmesi talep ettik. 4 Şubat’ta Meclis önüne giderek taleplerimizi bir kez daha haykırdık”dedi.

Tüm hekimlerin ortak talebi diyerek sıraladığı isteklerini aktaran Altun “

Tüm sağlık emekçilerine insanca yaşamaya olanak veren, emekliliğe yansıyan, yoksulluk sınırı üzerinde temel ücretin verilmesi; eğitim durumu, hizmet yılı, mesleki risk gibi faktörler göz önüne alınarak ücretin hakkaniyet ile belirlenmesi.

Sağlıkta şiddeti önlemeye yönelik etkili ve caydırıcı yeni bir yasasının çıkarılması, güvenli işyerlerinin oluşturulması.

COVID-19 başta olmak üzere meslek kaynaklı hastalıklara karşı bütüncül bir meslek hastalıkları yasası çıkarılması.

Ek göstergelerin 3600’den 7200’e kadar kademeli olarak yükseltilmesi.

Koruyucu sağlık hizmetlerinin öncelendiği birinci basamak sağlık hizmetlerinin oluşturulması, Aile hekimliği ceza yönetmeliğinin iptal edilmesi.

Asistan hekimler başta olmak üzere uzun süreli ve angarya çalışmanın kaldırılması.

Özel sağlık kuruluşlarında ciro baskısına, taşeronlaştırmaya, güvencesiz çalışmaya son verilmesi.

Sağlık hizmetlerinin planlanması ve sunulmasında sağlık emekçilerinin örgütleri aracılığıyla karar alma mekanizmalarında yer alması.

Sağlığa ve sağlık emekçilerine bütçeden daha fazla pay ayrılması.

Hangi statüde olursa olsun emekli tüm sağlık çalışanlarına insanca yaşamaya yetecek emekli maaşı verilmesi

Liyakatsiz atamalar, mobbing, güvenlik soruşturmaları ve KHK’ler ile göreve başlatılmayan ya da görevden uzaklaştırılan sağlık çalışanlarına yönelik uygulamaların derhal sonlandırılmasını talep ediyoruz”diyerek son 10 yılda yaşanan beyin göçüne dikkat çekti ve “Bugün burada bulunmamızın nedenlerinden biri de genç hekimlere ve hekim adaylarına karşı olan sorumluluğumuzdur. Bundan on yıl önce 2012’de yurtdışında çalışmak için TTB’den belge alan hekim sayısı 60 iken, 2022 yılı ocak ayında bu sayı 195’e çıkmıştır. 2021 yılında yurtdışına giden hekim sayısı Hacettepe, Çapa ve Cerrahpaşa Tıp Fakülteleri’nden bir yılda mezun olan hekim sayısından daha fazladır. Sağlık çalışanlarına yönelik şiddet, ağır çalışma koşulları, insanca yaşayabilecek ücretten yoksun olma gibi nedenlerle umudunu yitiren genç hekimler ülkeyi terk etmektedir”dedi.

banner148
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
banner30