banner137
banner25

Nisan ayı olağan Meclis toplantısı dolu geçti!

Edirne Belediye Meclisi Nisan Ayı Olağan Toplantısı Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’ın başkanlığında gerçekleştirildi. Belediyenin 2020 yılı faaliyet raporunun da görüşüldüğü toplantıda dördü gündem dışı olmak üzere 28 madde karara bağlandı. 
Toplantıda ilk olarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yayınlanmış olan otopark yönetmeliği değişikliği görüşüldü. Belediye Başkanı Recep Gürkan, “Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yayınlanmış olan otopark yönetmeliği birkaç kez ertelendi. En son 1 Nisan tarihi itibariyle uygulamaya geçilme kararı yayınlandı. Bu kapsamda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yeni bir yönetmelik yayınladı. O yönetmelik Bakanlar Kurulu’nca kabul edildi. 1 Nisan itibaren de yürürlüğe girdi. Bizim hem imar kanunu hem de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın yönetmeliği kapsamında belediye meclisimizde bütçe ile ilgili bir karar almamız gerekiyor. 2021 yılı vergi, resim, harç ve ücret tarifeleri cetvelinde bir değişiklik yapılması gerekiyor” diye konuştu. 
Bu değişikliğin Plan Bütçe Komisyonu’na havalesine karar verilmesi üzerine meclis toplantısına da 30 dakikalık bir ara verildi. Aranın ardından 2021 yılı vergi, resim, harç ve ücret tarifeleri cetvelindeki değişiklik oy birliği ile kabul edildi. 

MAKEDONYA KULESİ MÜZE OLUYOR
Edirne merkezinde yer alan tarihi Makedonya Kulesi’nin müze haline getirilmesi konusu da meclisin bir diğer gündem maddesi oldu. Buranın bir müzeye dönüştürülmesinin yıllardır Edirne’nin özlemi olduğunu belirten Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, “Bununla ilgili geçmiş dönemde kulenin çevresindeki sur kazıları Belediye Meclisi’mizin kararı ile İl Özel İdaresine devredilmişti. İl Özel İdaresi de bütünlüklü bir proje olması açısından Kültür Bakanlığı’na tahsis etmişti bu alanı. Makedonya Kulesi’nin mülkiyeti zaten Kültür Bakanlığı’nda. Birçok kişinin uğrası ile Kültür Bakanlığı oranın bir müze olarak düzenlenmesinin kararını verdi. Şimdi müze yapılması için oradaki caddenin bir düzenlemeye ihtiyacı var. Konuyu Sayın Valimiz ile görüştük. Bu nedenle oradaki taksi durağının başka bir yere alınması gerekiyor” dedi. Söz konusu taksi durağının başka yere konumlandırılması maddesi de oy birliği ile kabul edildi. 
SULTAN HOTEL, BELEDİYE TARAFINDAN KİRALANACAK
Gündemin diğer bir maddesi de yine şehir merkezinde bulunan Sultan Hotel’in belediye tarafından kiralanması oldu. Pandemi nedeniyle Sultan Hotel’in açılmadığını sahiplerinin de belediyeye ‘burasının kiralanması talebinde bulunduğunu belirten Başkan Gürkan, “Toplamda 86 odası, bir restoranı ve bahçesi olan bir bina. Kira şartları ve kira ücreti ile ilgili bir komisyon kurulacak. Komisyon değerlendirmesini yapacak. Burasını okullar açık olduğunda kız öğrenci yurdu olarak; diğer zamanlarda da belediyenin özellikle Kırkpınar dönemlerinde, ciddi bir şekilde otel parası veriyoruz, belediyenin misafirlerini ağırlamak amacıyla otel olarak kullanılacak. Masraf edilmeyecek, çünkü bütün demirbaşları ile birlikte kiralanacak. Zaten yeni tadilat yapılmış.  İşletme ve İştirakler Müdürlüğü’ne bağlı olacak. Sadece işletme maliyetleri söz konusu.   Şehrimize gelen kız öğrencilerin barınma ihtiyaçlarını karşılayacak bir yer olarak düşünüyoruz. Okulların kapalı olduğu Kırkpınar döneminde burasını pehlivanlar ve misafirler için kullanılacak. Toplam 86 odası olan bir işletme burası, restoranı, bahçesi, otoparkı var. Bu anlamda zarar etmesi söz konusu değil. Ama tabi hedef pansiyonculuk ve yurt hizmeti veren işletmelere bir rakip oluşturmak da değil. Burada daha çok ihtiyacı olan öğrencilerin barınmasını sağlayabilmek ikinci hedef te belediyenin Kırkpınar dönemlerindeki otel ücreti yükünün azaltılması. Kişilerin talebi 60 bin TL aylık kira, tüm demirbaşı ile birlikte. Ama biz bunun yüksek olduğunu söyledik. Burası kapıyı açıp kullanılabilecek bir halde. Yatırım maliyeti yok” diye konuştu. 
Başkan Gürkan’ın önerisiyle her parti grubundan bir ismin katılımıyla komisyon oluşturulmasına ve komisyonun konuyla ilgili çalışma yapmasına oy birliğiyle karar verildi. 
TED EDİRNE KOLEJİ İLE ORTAK PROTOKOL
Son zamanlarda Meriç Nehri’nde sık sık gerçekleştirilen kürek sporlarının geliştirilmesi amacıyla Edirne Belediyesi ve TED Edirne Koleji ile ortak bir protokol yapılması konusunda da Belediye Meclisi’nde karar alındı. 
Konuyla ilgili  açıklama yapan Başkan Gürkan, “Valiliğimizin 3 Nehir, 1 Şehir  isimli bir projesi var. 2014 yılında biz de Tunca Nehri için böyle bir proje yapmıştık ama DSİ’den izin alamamıştık. Sayın Valimiz izinlerini aldı. 10 Mart’ta ilimizi ziyaret eden Çevre ve Şehircilik Bakanımız da bu projeye destek vereceğini beyan etti. Bu bağlamda Meriç Nehri’nde yapılacak olan düzenlemeler ile Meriç Nehri’nde bir göllenme oluşacak ve buralarda kano, yelken, kürek yarışları gibi faaliyetler de olacak. Tabi bu dünyada bir çok ülkenin katıldığı  bir spor dalı. Bunun olması da Edirne’miz için hem o bölgenin Çevre ve Şehircilik Bakanlığının desteği ile yeni bir rekreasyon alanına dönüşmesi, hem de nehirde bu tür yarışmaların yapılabilmesi; nehrin aktif olarak kullanılmasının önünü açacak. Bu bağlamda şehrimizde faaliyette bulunan TED Edirne Koleji’nde de öğrencilerimiz kürek ve yelken kulübü kurmuşlar. Tabi o kanolar için bir depolama alanı gerekiyor. Burada bizim de bir tarlamız var. Burada ortak bir proje yapmak ve Edirne’de kurulacak bundan sonraki bu tür kulüplere destek olma amacındayız. Edirne Doğa Sporları Kulübü’nün de bize bir başvurusu oldu. Gündem çıktığı için yetiştiremedik. Bu kulüplerin desteklenmesi gerektiği düşüncesindeyiz” şeklinde konuştu. 
Görüşmenin ardından proje ile ilgili protokol yapılması konusunda Belediye Başkanı Recep Gürkan’a yetki verilmesi kabul edildi.
2020 YILI FAALİYET RAPORU OY BİRLİĞİ İLE ONAYLANDI
Daha sonra yasa gereği Edirne Belediyesi’nin 2020 yılı faaliyet raporunun görüşülmesine geçildi. Bu sırada Belediye Başkanı Recep Gürkan kanun gereği yerini 1. Başkan Vekili Filiz Gencan Akın’a teslim etti.  Yapılan görüşme sonucunda Edirne Belediyesi 2020 yılı faaliyet raporu oy birliği ile onaylandı.
KOMİSYON SEÇİMLERİ
Bu arada Edirne Belediye Meclisi’nde gizli oylama ile komisyon seçimleri de gerçekleştirildi. Buna göre Meclis 1. Başkan Vekilliğine Filiz Gencan Akın ve 2. Başkan Vekilliğine Engin Yağçılar seçilirken, Emine Kahyalar, Nuray Yılmaz Geldi ve Duygu Şener’de meclis katip üyesi oldu.
Diğer komisyon üyeleri ise şu isimlerden oluştu:
Belediye Encümen Üyeliği: Abdullah Yeşen, Ayhan Murat Dursunoğlu, Necamettin Attay; 
İmar Komisyonu: Ali Yazıcı, Mehmet Özçuhacı, Mehmet Çapoğlu; 
Plan Bütçe Komisyonu: Ali Şükrü Atamgüç, Engin Yağçılar, Ayhan Dinç, Duygu Şener; 
Ulaşım Komisyonu: Filiz Gencan Akın, Hakan Giyik, Bahattin Ulusoy, Ergun Dönmez; 
Cadde ve Sokak İsimleri Komisyonu: Cenk Benakman, Savaş Üner, Pınar Ersaçmış ve Necamettin Attay

banner148
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
banner30