banner78
banner25

Kriz VELİ DER'ide isyan ettirdi!

Türkiye’de bir çok il’de oluşumu bulunan kısa adı Veli-Der olan Öğrenci Veli derneği Edirne ili dahil olmak üzere diğer illerde düzenlediği ortak basın açıklamasında öğrencilerin ve ailelerinin yaşadığı ekonomik sıkıntılara dikkat çektiler.

Eş zamanlı yapılan basın açıklaması Edirne’de Saraçlar caddesi üzerinde gerçekleştirildi.

Veli Der yönetim kurulu üyesi Nilgün Erman tarafından okunan ortak metinde velilerin çocukların ceplerine harçlık koymakta zorlandıkları, ve yeterli beslenemedikleri konuların öne çıktığı görüldü.

Salgın sürecinin ardından ülkemizdeki ani ekonomik değişim ile birlikte sürecin derinleştiğin belirten Erman “Veliler çocuklarının cebine harçlık koyamamakta koyulan harçlıklar ise çocuğun okuldaki bir gününde sağlıklı ve yeterli beslenmelerine yetmemektedir. Birkaç ay öncesine kadar en kötü ihtimalle ekmeğin içine peynir ya da kaynatılan bir iki yumurta ile okula gönderdikleri çocuklarının yanlarına artık ne koyacağını düşünen veliler; bunu yapamadığı için de okula gönderemediği çocukları var”dedi ve dengesiz beslenmeye bağlı çocuklarda gelişim ve beslenme bozuklukları oluşmaya başladığına dikkat çekti.

Aile Hekimleri’nin yakın zamanda gerçekleştirdiği ve kamuoyuna sunduğu araştırma sonucunu paylaşan Nilgün Erman “çocuklarımızın beslenme bozuklukları nedeniyle yaşadıkları sağlık durumlarının vahametini çok net ortaya koymuştur. Örneğin ülkemizdeki her dört çocuktan birinin kilosu çok düşüktür, kız çocuklarının yüzde 85'i, erkek çocuklarının ise yüzde 68'i kansızlıkla mücadele etmektedir. Çocuklarda gözlenen bir diğer tehlike ise potansiyel kalp hastalığına yatkınlıklarıdır”dedi.

Edirne yerelinde düzenledikleri bir ankette verilen cevapların düşündürücü olduğunu ifadeden Ermen “Ülkemizin içinde bulunduğu “Ani Ekonomik Değişimlerin Öğrencilerimizin Aileleri Üzerindeki Etkilerini Ölçmek” amacıyla Edirne Şubemiz bir anket çalışması başlatmıştır. Anket devam etmektedir ancak anket sonunda ‘ayrıca belirtmek istediğiniz varsa yazınız’ kısmına anne babaların ilettiklerinden birkaç örneği sizlerle de olduğu gibi paylaşalım;

‘’Üniversitede okuyan kızıma para gönderemiyoruz ve yurt çıkmadığı için arkadaşlarında salonda yatmak zorunda kalıyor. Bu hepimizi maddi manevi bunalıma sokuyor, sağlık sorunlarımıza psikolojik sorunlar eklendi ve çok sağlıklı olan üniversitede okuyan kızım psikolojik tedavi görmeye başladı. Okulunda çok başarılı bir öğrenciyken çok büyük bir umutsuzluk içine düştü.’’‘’ Evin dışında sosyal bir hayatımız yok ev gezmeleri dahil’’

‘’Pazar alış verişini ayda bir defa yapıyoruz, yaz ayında dolaba koyduğum veya konserve yaptığım gıdaları tüketiyoruz.”cevapların verdiklerini belirtti.

Çocuklarda görülen beslenme ve eğitim bozukluklarının Türkiye’nin geleceği açısından büyük sıkıntı olduğunu ifade eden Erman; “Yeterli dengeli ve sağlıklı beslenemeyen çocuklarda görülecek olası sonuçlar nelerdir? Fiziksel, ruhsal sağlık sorunları ile bilişsel yeti kayıplarıdır. Yani daha fazla bebek ve çocuk hastalıkları, hatta ölümleridir. Yani okulda başarısızlık, hatta okul terkleri demektir. Kısaca yarınını kaybetmiş bir Türkiye’dir.

Bizler anne babalar olarak şu cümleyi kullanmaktan çok üzülüyor ve utanıyoruz ama çocuklarımıza çocukluklarını yaşatacak güvenilir ve sağlıklı bir yaşam kalitesini ekonomik krizle derinleşen yoksullaşma nedeniyle artık sunamıyoruz”dedi.

banner148
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
banner30