banner78
banner25

Kırkpınar Ağası Seyfettin Selim Çarpıcı Açıklamalarda Bulundu!

13 kez Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşlerinin güreş ağalığını alan ve 3 altın kemerin ebedi sahibi olan 661’nci Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri Ağası iş insanı Seyfettin Selim yağlı güreş federasyonunun kurulacağının müjdesini verdi.

Bugüne kadar federasyonu olmayan ancak binlerce sporcusu bulunan Yağlı Güreş sporunun bundan böyle federasyon çatısı altında olacağını açıklayan Ağa Selim; yağlı güreş federasyonunu ayrılacağını belirtti.

Geleneksel hale gelen ve her yıl düzenlenen ağa yemeğinde gazetecilerle bir araya gelen ve Kırkpınar’ı değerlendiren Ağa Seyfettin Selim önemli açıklamalarda bulundu.

Mevcut federasyona “beceriksiz federasyon”diyen Selim “yağlı Güreş Federasyonu biliyorsunuz ayrılıyor. Çokta isabetli olmuş. Şu ana kadar gelen yağlı güreş federasyonları arasında en beceriksiz federasyondu. Çok güzel olmuş. İnşallah yağlı güreşten geçinenler değil yağlı güreşe faydalı olan bir federasyon gelir. Altını çizerek söylüyorum; yağlı güreşten geçinenler değil yağlı güreşe faydalı olan bir federasyon gelir ki; biliyorsunuz bizim yağlı güreş federasyonu ayrılıyor. Ayrılması çok güzel bir şey. Demek ki yağlı güreşe daha fazla destek verilecek. Yağlı güreşin Türkiye ve dünyada daha fazla tanınacağına inanıyorum. İnşallah böyle devam eder”dedi.

Yağlı güreşin olimpiyatı olan Kırkpınar’da altın kemerli başpehlivan çıkmasını çok istediklerini ancak, güreşlerin artık eskiye oranla çok zor olmasından dolayı 3 yıl üst üste başpehlivan çıkartamadıklarını söyleyen Ağa Selim “bu sene mesela Kırkpınar’da çok zamanda beri başpehlivan çıkmadı. Bu sene inşallah altın kemerli bir başpehlivan çıkarırız. Her sene bir yanlış anlaşılma oluyor ben Ali Gürbüz’e karşıymışım gibi. Tam tersi diyorum. Daha önceki altın Kemerli başpehlivan Ahmet Taşçı'ya baktığın zaman Ali Gürbüz daha fazla hak ediyor. Bunun da altını çizerek söylüyorum. Ahmet Taşçı'ya baktığın zaman Ali Gürbüz daha fazla hak ediyor. Niye daha fazla hak ediyor? Ali Gürbüz çok uğraştı, babası Pehlivan, dedesi Pehlivan, cinsi Pehlivan”dedi.

Yağlı güreşlerde büyük paraların kazanılabildiğini, başpehlivanlık için yarışan pehlivanların iyi para kazandıklarını söyleyen Seyfettin Selim “şu son anda son 15 seneden bu yana güreşlerde çok büyük maddi para olduğu için kimse kimseye kolay kolay yatmıyor. Şu anda benim dönemimde olsaydı o eski güreşler şimdi alsınlar 5-10 tane kemer de ben görseydim! Kırkpınar'da bir tane baş pehlivan adam İsmail Balaban, Orhan Okulu, Ali Gürbüz, Recep Kara, Şaban Yılmaz, Mehmet Yeşil, Fatih Atlı bunlar hayatlarını kurtardılar. Eskiden böyle para yoktu güreşlerde onun için güreşlerde 3 gün önceden belliydi kimin alacağı. Ben böyle açık açık söylüyorum kimseyi cezalandırmıyorum. Benim dönemimde olsaydı bu olmazdı bu sene canı gönülden istiyorum ki bileğinin hakkıyla Ali Gürbüz inşallah alır bileğinin hakkıyla. Alırsa sevinirim. Bunu çok net söylüyorum. İnşallah böyle olur belediyede 10-15 seneden bu yana altın kemer vermedi. 3 tane bana verdi. Ama pehlivana vermedi”diyerek verilecek kemerin parasını da belediye değil kendisinin ödeyeceğini söyledi.

Güreşen ve başa çıkacak olan pehlivana 1 milyon lira ödül vereceğini söyleyen 661’nci Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri Ağası iş insanı Seyfettin Selim “yeni birisi başpehlivan olsun ona bir milyon lira hediye vereceğim dedim. Hemen yanlış anlama oldu. Yanlış anlamadan ben çekinmem. Onun da sonuna kadar arkasındayım. Ama bana göre Ali Gürbüz, Recep Kara bu ikisi altın kemeri hak ettiler. Eğer alamasalar bile Recep Kara ve Ali Gürbüz 4 sene başpehlivan oldukları için gerek federasyon gerek yeni kuruluş gerekse bakanlık konuşacağız onlara altın kemer alma hakkını tanıyacağız. 3 seferi geçtiği için peş peşe olmasına gerek yok çünkü. Çok zor Kırkpınar'da başpehlivan olmak. Eskiden Kırkpınar 3-4 gün önceden kimin başpehlivanı olacağı belliydi. Şu anda bak ben Kırkpınar'da 12 sene tecrübeli birisiyim. Sizlerin de çoğunu tanıyorum, beraber çalışıyoruz. Hiçbiriniz şu an başpehlivanın kim olduğunu söyleyemez. Çünkü çok değişik Kırkpınar. Onun için bu iki kardeşim özellikle iki defa almış pehlivanları ödüllendirmek lazım. Bunu yapacağız. Ama genç bir kardeşim başpehlivan olursa onun da başımın üstünde yeri va”ifadelerini kullandı.

Eskiden Kırkpınar'a gelindiğinde başpehlivanın kim olduğunun önceden belli olduğunu ancak bunun artık kıran kırana yapılan güreşlerden dolayı belli olmadığını belirten Selim “şimdi öyle bir şey yok. Çok para var bu işte. Bir de başpehlivan adam mesela şu anda başpehlivan kardeşlerim ciddi anlamda para alıyorlar. Kırkpınar'da başpehlivan 8-10 kişidir. Bunlar bütün güreş camiası kadar para alıyorlar. 60 tane başpehlivan var. Başpehlivanın aldığı kadar almıyor diğerleri. Bir Ali Gürbüz'ün aldığını bir Orhan Okulu’nun aldığını almıyorlar. Onun için 3 sefer 4 sefer üst üste değil de aralıklı başpehlivan olana bu hakkın tanınmasını istiyorum”diyerek yeni bir düzenlemenin müjdesini de verdi.

Federasyonla yaşadığı sorunlara dikkat çeken ve ağalık mertebesinin yetkilerinden federasyonun haberi olmadığını iddia eden Selim; kendisinin disipline sevk edilmesi ve cezalandırılmak istenmesinin mümkün olamayacağını kaydetti. Selim “geçenlerde bir güreşte Orhan Okulu'nun elini kaldırdım, kaçak güreşti diye. Bizim bu cahil federasyon cahil olduğunu da söyleyeyim, Kırkpınar ağasını disipline sevk ettiler. Böyle bir şey var mı? Kırkpınar'da 8-9 sefer kemer bağlamış zavallı Ahmet Taşçı da ağamızın böyle bir şeyi yok diyor. Ağanın 1972 yılında güreşi fesih ettiğini, kuleyi beğenmediğini bilmiyor herhalde! Bakın tarihlere ağa kuleyi beğenmiyor, güreşi yeniden başlatıyor, bir daha güreştiriyor. Kırkpınar'dan önce olan güreşler çok önemli güreşler değil. Kırkpınar'dan 10-15 gün önce olan güreşler hala oğlu, teyze oğlu güreşidir. Kırkpınar'a 10 15 gün kala güreş olmaz. Orada beni bizim cahil federasyon disipline sevk etti. Şu an son gelen federasyon en beceriksiz federasyon. Ben 15 seneden beri ağayım. Hamza Yerlikaya ile yaptım, Osman Aşkınbakla yaptım. Tüm federasyon Başkanları ile ağalık yaptım. Bu yeni gelen federasyon değişik bir şey. Yani senin ağayı disipline sevk etmek ne haddine? Kimin haddine? Sen ağayı sevk edeceksin disipline. Ağa bir pehlivanın elini kaldırmış, diğer Pehlivan demiş ki oğlum al 10.000 lira adam gibi güreşmeyi öğren, bir daha böyle güreş yapma yani böyle güreşme demişim.Bunda ne var yani? Ağayım ben yaparım. Bunu başka çok yerde yaptım. Kavgayı da ayırdım, ayırmam da lazım. İnşallah yeni bir federasyonla beraber bu işi çok güzel yaparız”diyerek eski federasyondan tek bir kişinin dahi yeni federasyonda yer almasını istemediğini söyledi.

“Güreşe yağlı güreşten geçinenler değil, yağlı güreşe destek verenler gelsin”diyen Selim “bak bir sürü yöre ağası var. Burada bir sürü arkadaşım var. Ağalar güreşe parasını veriyor, maddi destek veriyor. Kimse kusura bakmasın. Yani girip federasyona akrabaları buraya gelsin yolluk alsın diye olmuyor bu işler. Biz para veriyoruz, zamanımızı harcıyoruz. Ben de şimdi İnşallah bu sene federasyona bu işi bilen kardeşlerimiz gelir. Bir tane cazgır beni anons yapıyor. 2 tane Pehlivan güzel güreş yapmış diye 10’ar bin lira ödül veriyorum, tanımıyorum pehlivanları da. Cazgıra 10’ar bin lira ödül verdiğimi söyle diyorum federasyon demiş ki ceza verin buna. Bu kadar yüzsüz adamlar, bu kadar korkaklar. Bana bir şey diyemiyorlar ya gariban cazgıra güçleri yetiyo”dedi.

Kırkpınar’ın canlı yayın ihalesini on yıllığına alan ancak yaşanan bazı sorunlardan dolayı yayın hakkı tek taraflı fesih edilen D-Max hakkında da konuşan Selim “D-max'in bir yılı daha vardı. 120 bin TL belediyeye ceza kesiyorlardı. Onu da ben ödeyeceğim. Başkana da söyledim. Daha fazlasını ödeyeceğim. Cayma bedelini ben karşılayacağım. D-max geçen sene çıkıyor yayında pehlivanları şunu bunu gösteriyor bize de diyor ki para verirsen seni de gösteririm, senin de reklamını yaparım. Ben Kırkpınar ağasıyım! Sen beni, burada cazgırı burada göstermeyeceksin kimi göstereceksin?”şeklinde konuştu.

Ağalık ihalesini geçen yıl 1 milyon 22 bin lira bedelle alan ve bu yıl Cumhuriyetimizin 100’ncü kuruluş yıl dönümü nedeniyle ağalık ihalesini 2 milyon 23 bin liraya kadar almayı planlayan ağa Selim “”Cumhuriyetimizin 2023 yılı Cumhuriyetimizin 100’ncü kuruluş yılı ağlık arttırması geçen yıl 1 milyon 22 idi. Bu sene 2 milyon 23 bin lira olacak. Bu şekilde ben bunu yapacağım”ifadelerini kullandı.

banner148
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
banner30