banner137
banner25

CHP'li Öztunç "Satıcıların hükümeti satıcıların partisidir AK Parti!"

CHP Doğa Hakları ve Çevre'den Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç Edirne’de düzenlediği basın toplantısında çiftçinin sesi oldu ve artan girdi maliyetleri karşısında ezilen çiftçi için buğday taban fiyatının şimdiden açıklanması gerektiğini söyledi.

Partisinin il binasından düzenlediği basın toplantısına CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, İl Başkanı Fevzi Pekcanlı ve Kadın Kolları Başkanı Çiğdem Gegeoğlu ile birlikte katılan Genel Başkan Yardımcısı Öztunç 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramını kutladıktan sonra o günden bugüne gelinen noktayı özetledi.Öztunç “1919'dan bugüne gelindiğinde Türkiye’nin büyük sıkıntılar yaşadığını belirterek “Türkiye büyük krizler yaşıyor. Ekonomik kriz artık iliklerimize kadar hissedilir hale geldi. Her gün zam. Her şeye zam, zam,zam. Başka hiçbir şey yok. Akaryakıta zam, doğalgaza zam, elektriğe zam, çaya zam, una zam, şekere zam. Her şeye zam geliyor. İnsanlar artık bu zam furyası altında eziliyorlar, perişan oluyorlar. Gün geçmiyor ki zam gelmesin”dedi.

Yaşanan zamların iktidarı etkilemediğini sarayda yaşayanların bundan etkilenmediğini belirten Öztunç “Birilerinin keyfi yerinde. Onlara göre hava hoş. Onlar bir eli yağda bir eli balda sarayda yaşıyorlar. Devletin imkanlarıyla yaşıyorlar. Hiçbir şeye para vermiyorlar. Elektriğe para vermez Tayyip Erdoğan sarayda. Doğalgaza vermez, akaryakıt'a vermez una vermez, şekere vermez, zeytinyağına, ayçiçeği yağına hiçbir şeye para vermez Tayyip Erdoğan ve çevresindekiler. O yüzden de milletin ne ızdıraplar çektiğinin farkında değiller”dedi.

BUĞDAY TABAN FİYATI 8.5 TL OLMALI

Türkiye’nin tarım ambarı Trakya’da üreticinin artan girdi maliyetleri karşısında ezildiğini belirten Öztunç, buğday taban fiyatının neden açıklanmadığını sordu. Öztunç “bulunduğumuz bölge Türkiye'nin tahıl ambarıydı. Edirne Milletvekilimiz bu konulardaki önemli isimlerden birisi Okan bey. Buğday taban fiyatı hala açıklanmadı. Neyi bekliyorsunuz ey AKP? Buğday taban fiyatı neden açıklanmıyor? Geçtiğimiz yıl ile bu yıl arasında mazot farkı 3 katı 4 katı. Geçtiğimiz yıl ile bu yıl arasındaki girdi 3-4 katı arttı. Geçen yıl açıklanan buğday taban fiyatının en az 3-4 katının bu yıl açıklanması gerekmiyor mu? Gerekiyor. Vicdan bunu gerektiriyor mu? Evet. Ekonomik gerçekler evet. Niye açıklamıyorsun ey tarım bakanı, ey Erdoğan? Buğday taban fiyatını neden açıklamıyorsun? En az 8.5 lira olması gerekiyor. 8.5 TL olması gerekiyor buğday taban fiyatı. Buradan Trakya ve Anadolu çiftçileri adına sesleniyoruz! Buğday taban fiyatını açıklayın. En az 8, 8.5 olması gerekiyor yoksa geçiştirelim piyasa kendisini oluştursun hesabındasınız. Nasıl bir yönetim anlayışınız var? Nasıl devlet yönetiyorsunuz? Ki yönetemiyorsunuz, yönetmekten acizsiniz artık”ifadelerini kullandı.

Komşumuz Bulgaristan’ın para biriminden yola çıkarak verdiği örnekle ekonomik olaral paramızın yaşadığı değer kaybını özetleyen Öztunç “Bir başka gerçek bir Bulgaristan Levası kaç TL arkadaşlar? 1 Leva kaç lira? 8,5 lira değil mi şu anda. Neredeyse 9 lira olacak. Değerli arkadaşlar ben 5 ya da 6 yıl önce Edirne'ye geldiğimde gördüğüm tablo şuydu. İnsanlar Türkiye Cumhuriyeti yurttaşları Bulgaristan'a gidiyorlardı. Paramız değerliydi, alışveriş yapıyorlardı, yemeklerini yiyorlardı, aileleriyle geziyorlardı, Türkiye'ye dönüyorlardı. Şimdi Bulgaristan'dan geliyorlar; alışveriş yapıyorlar, yemek yiyorlar, otelde kalıyorlar, bir gün iki gün sonra tekrar Bulgaristan'a dönüyorlar. Çünkü onların parası değerlendi, bizim paramızın değeri düştü. Kim bunun sorumlusu? Tayyip Erdoğan bunun sorumlusu. AK Parti bunun sorumlusu. Türkiye'yi bu hale onlar getirdiler. Artvin'e gidin, Gürcistan'da mesela orada da aynı. Edirne'ye gelin mesela aynı. Sorarsan her şey çok güzel”dedi ve Bakan Nebati’nin sözlerini tekrarladı. “Sorduğun zaman Nebati gözlerim ışıldıyor diyor. Skeçlere konu oluyor beyefendi. Maliye Bakanı mı standupçı mı belli değil. Yani Türkiye Cumhuriyeti'nin Maliye Bakanlığı koltuğunda böyle bir adamın oturması doğru mu yakışıyor mu komedi. Tuhaf tuhaf hareketler. Gözlerim ışıldıyor diyor. Kafasını eğiyor, bir uyuyun 6 ay sonra gözünüzü açın her şey güzel dedi. 5 ay geçti. 1 ay kaldı. Hala Nebati uyuyor, uyanamadı Nebati hala. Yazık ağlanacak halimize gülüyoruz”dedi

Birleşik Arap Emirlikleri ile ilgili açıklamasıyla krize neden olan AKP Grup Başkanvekili Cahit Özkan hakkında da konuşan CHP Doğa Hakları ve Çevre'den Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç; “sayın Cahit Özkan geçmiş olsun. Mecliste birlikte görev yapıyorduk. AK Parti grup başkan vekiliydi. Bir televizyon programına çıktı, bir konuşma yaptı. Birleşik Arap Emirlikleri ile ilgili. Hemen arkasından kendi parti sözcüleri yalanladı. Dedi ki ‘bizim fikrimiz değil, kendi kişisel düşüncesi’dediler. Parti adına konuşamaz dedi. Sonra Cahit Özkan önceki gün tweet attı. ‘Ömer çelik'le aramıza kimse giremez’ dedi. Sanki aralarına girmeye çalışan var. ‘Allah muhabbetinizi arttırsın’ dedik. ‘Ya parti sözcünüz kim? Artık onu bir açıklayın’ dedik. Kim parti adına konuşacak? Dün itibarıyla görevden alındı, affını istemiş. O da yani Birleşik Arap Emirlikleri Cahit Özkan'ı yedi. Hani bir Türk atasözü var ya! ‘Kaz gelecek yerden tavuk esirgenmez’ Bunu bugüne güncellersek, ‘Para gelecek yerden grup başkan vekili esirgenmez. İtina ile harcanır’ Para gelecek yerden Cahit Özkan esirgenmedi ve Cahit Özkan'ı gönderdiler. AK Parti'nin gerçeği bu işte. AK Parti böyle bir siyasi oluşum. Önce Erbakan’ı sattılar, sonra Abdullah Gül’ü sattılar, sonra Abdüllatif Şener gibi partinin kurucularını sonra Atatürk döneminden bugüne Türkiye Cumhuriyeti'nin kurduğu, sahip olduğu tüm fabrikaları, demir çelikleri, limanları, Seka’yı, Tekel’i, Telekom'u sattılar, şeker fabrikalarını sattılar. Sonra hazine arazileri, kıyıları, ormanları sattılar. En son vatandaşlığı satıyorlardı 500 bin dolara Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığını. Dün itibariyle Cahit Özkan'ı sattılar. Satıcıların hükümeti satıcıların partisidir AK Parti. Hayırlı uğurlu olsun”dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın gençlerle buluşmasına ve orada sarf ettiği sözlere değinen CHP Genel Başkan Yardımcısı Öztunç “sayın Erdoğan gençlere öneride bulunmuş. ‘Hayallerinizden vazgeçmeyin, zorluklara aldanmayın, imkansızlıklara teslim olmayın’demiş. Tayyip Erdoğan gençlere bu öneride bulunmuş. Sayın Erdoğan liyakatı bitirdiniz. Gençlere hem diyorsun ki; ‘Hayallerinden vazgeçme. Hem de diyorsun ki zorluklara aldanma. Zorlukların olduğunu kabul ediyorsun, yani imkansızlıkların olduğunu kabul ediyorsun hayallerden vazgeçme diyorsun. Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu? Hem sıkıntılısın evet biliyoruz, zorluk var imkansızlık var. Hem de ‘hayal kur’ diyorsun. Gençlerde hayal mi bıraktın sayın Erdoğan? Gençlerin hayallerini çaldınız. Gençlerin geleceğe bakışını çaldınız. İyi eğitimli gençlerimiz yurt dışına gidiyorlar artık çalışmaya. Türkiye'de durmuyorlar, gidiyorlar. Gençlere ‘hayallerinizden vazgeçmeyin’ diyorsun. Liyakata önem vermiyorsun. Ne kadar liyakatsız varsa devlet kadrolarında her cepheye getiriyorsun. En son bakanın makam şoförü üst düzey göreve gelmiş. Hem diyorsun ki gençler hayallerinizden vazgeçmeyin hem de bakanın makam şoförünü alıyorsun en tepe noktalara getiriyorsun. Sayın Erdoğan bir Japon atasözünü söylemiş, sonra Japonlardan açıklama geldi. Bizde böyle bir atasözü yok. Yani sayın Erdoğan diyor ki; Bir Japon atasözü der ki. Şöyle, şöyle, şöyle. Japonya'dan açıklama geliyor. Biz de böyle bir atasözü yok. Ben bir Türk atasözü söyleyeyim! Yalancının mumu yatsıya kadar yanarmış. Japon atasözlerine bakmaya gerek yok. Sayın Erdoğan bizim yeterince atasözümüz var. Türk atasözlerinden biri de diyor ki Yalancının mumu yatsıya kadar yanar. Gençlere hayallerinizden vazgeçmeyin diyorsun. Hayaller Paris gerçekler açlık, sefalet, işsizlik, yoksulluk. Gençlere bu öğüdü vereceğine gençlerin hayallerini çalacağına, gençlerin iş sahibi olmasını sağlamanız gerekiyor”dedi.

Trakya’nın en önemli su kaynaklarından olan ve son yıllarda yaşandığı kirlilikle gündeme gelen Ergene nehrini 20 yıldır temizleyemeyen iktidara seslenen Öztunç Çevre ve Şehircilik İklim Değişikliği Bakanını Ergene’de yüzmeye çağırdı. Öztunç; “Ergene yıllardır kirli akıyor. Defalarca söyledik. Milletvekillerimiz, bölge milletvekillerimiz, partimizin il başkanları Ergene kirli akıyor dedik. Ergene kir içerisinde. Anlattık, anlattık ‘tık’ yok AK Parti'de. Edirne'den çağrı yapıyorum. Çevre Şehircilik İklim Değişikliği Bakanı sayın Kurum; eğer Ergenenin temiz aktığını düşünüyorsanız, biz buradayız! Hadi gelin hep beraber Ergene’ye girelim temiz mi, kirli mi görelim. İçinde yüzebiliriz de. Temiz mi, kirli mi hep beraber göreceğiz bunu. 20 yıldır söz veriyorsunuz iktidara gelirken söz verdiniz Ergene’yi temizleyeceğiz diye. Bir Ergene’yi temizleyemeyen hükümet hiçbir şey yapamaz. 20 yıldır Ergene aynı şekilde akmaya devam ediyor. Ergene'nin kirliliğinde boğulacaksınız haberiniz olsun. Trakyalı size bu seçimlerde gereğini bir kez daha yapaca”dedi.

Toplantının sonunda 21 Mayıs İstanbul Milletin Sesi mitingi hakkında bilgi veren ve davet yapan Öztunç “Biz dün Kırklareli ve bugün Edirne'de parti içi bir çalışma gerçekleştiriyoruz. Teşkilatlarımızla buluşuyoruz. Yarın 21 Mayıs saat 18.00'de İstanbul'da Maltepe meydanında Milletin sesi mitingini gerçekleştireceğiz. Milletin sesi olmaya devam edeceğiz. Daha önce Mersin ve Adana'da gerçekleştirdik. Bursa'da yapacaktık, İstanbul il başkanımıza yönelik kanun dışı, hukuk dışı, vicdansızca alınan karar sonrası mitingimizi İstanbul'a aldık. Yarın İstanbul'da olacağız. Tüm Türkiye ile birlikte İstanbul Maltepe Meydanı'ndan haykıracağız. ‘Hak, hukuk,adalet’ diyeceğiz. Milletin sesi olmaya devam edeceğiz”dedi.

banner148
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
banner30