banner78
banner25

AK Parti ve MHP’li meclis üyeleri red oyu kullandı!
banner152
banner148

Edirne Belediye Meclisi’nde bir süre önce faaliyetlerini durduran Sultan Otel’in kız öğrenci yurdu olarak kullanılmak üzere belediye tarafından kiralanması konusunda yapılan oylamaya AK Parti ve MHP’li meclis üyeleri red oyu kullanınca, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, “Burası kız öğrenci yurdu olarak hizmet vermek için kiralanıyor. Biz kızlarımızı yokluktan ve garibanlıktan dolayı ne oluğu belirsiz insanların ellerine teslim etmeyeceğiz. Biz Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu Türkiye Cumhuriyeti’nin seçilmiş yöneticileriyiz. Bizim evlatlarımız ekonomik şartları olmasa da uygun koşullarda barınmaları için Edirne Belediyesi olarak elimizden geleni yapacağız. Bu çocukları cemaatlere teslim etmeyeceğiz. Cemaat yurtlarını alkışlarla kabul edenler, Cumhuriyet yurtlarına nasıl karşı çıkıyorlar herkes görecek” dedi.   
Edirne Belediye Meclisi Mayıs Ayı Toplantısı, Belediye Başkanı Recep Gürkan’ın başkanlığında gerçekleştirildi. Toplantıda 2’si gündem dışı olmak üzere 12 gündem maddesi görüşüldü.
 
Toplantı öncesinde Edirne Belediye Meclisi, Müslümanların ilk kıblesi, Mescid-i Aksa ve çevresinde, İsrail’in arife günü başlattığı, çocuklar ve kadınlar dahil çok sayıda Filistinlinin ölmesine ve yaralanmasına sebep olan menfur saldırıları kınayarak, ortak bir bildiriye imza attı. 
1948 yılında kurulan İsrail Devleti’nin her geçen gün Gazze’de ve Filistin’de topraklarını haksız, hukuksuz ve insafsız bir şekilde büyüterek, kendinden başka hiçbir millete yaşam hakkı tanımayan bir anlayış sergilediğini belirten Belediye Başkanı Recep Gürkan, “Bayramdan önce başlayan ve bayramda da devam eden vahşi katliamlarla, hukuksuz saldırılarla ve orantısız güçle burada hangi dinden, hangi milletten, hangi inançtan olursa olsun, insanların en kutsal haklarından biri olan yaşam hakkına saldırılarla bunu sürdürüyorlar. Üstelik İsrail Başbakanı bunun devam edeceğini Uluslararası kamuoyuna açıklama cüretini de gösteriyor. Dost ve kardeş Filistin halkının yanındayız” diye konuştu.

 
ÖĞRENCİLER UYGUN ŞARTLARDA BARINACAK 
Sultan Hotel’in hem Kırkpınar zamanı belediye misafirlerini ağırlamak hem de öğrenci yurdu olarak kullanılması amacıyla belediye tarafından kiralanması konusu Nisan ayı olağan toplantısında görüşülmüş, AK Parti grubunun talebi ile her parti grubundan bir ismin katılımıyla komisyon oluşturulmasına ve komisyonun konuyla ilgili çalışma yapmasına oy birliğiyle karar verilmişti. Oluşturulan Komisyon raporunu tamamladı ve Belediye Meclisi’ne sundu. Bunun üzerine konu Mayıs Ayı Meclisinde tekrar görüşüldü. Yapılan görüşmelerin ardından gerçekleştirilen oylamada AK Parti ve MHP’li meclis üyeleri red oyu kullandı. Ancak otelin kiralanması CHP ve İYİ Parti’li meclis üyelerinin “evet” oylarıyla oy çokluğu ile kabul edildi. 
 
BU ÇOCUKLARI CEMAATLERE TESLİM ETMEYECEĞİZ 
Oylamanın ardından bir açıklama yapan Belediye Başkanı Recep Gürkan, “Burası kız öğrenci yurdu olarak hizmet vermek için kiralanıyor. Biz kızlarımızı yokluktan ve garibanlıktan dolayı ne oluğu belirsiz insanların ellerine teslim etmeyeceğiz. Biz Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu Türkiye Cumhuriyeti’nin seçilmiş yöneticileriyiz. Bizim evlatlarımız ekonomik şartları olmasa da uygun koşullarda barınmaları için Edirne Belediyesi olarak elimizden geleni yapacağız. Bu çocukları cemaatlere teslim etmeyeceğiz. Cemaat yurtlarını alkışlarla kabul edenler, Cumhuriyet yurtlarına nasıl karşı çıkıyorlar herkes görecek” dedi.
 
2022 EDİRNE YILI OLMALI
Belediye Meclis Toplantısı’nda, Edirne için güzel bir oluşumun startı da verildi. Meclis üyelerine açıklamalarda bulunan Belediye Başkanı Gürkan, Edirne’nin son 200 yılda dört büyük işgal görmüş bir kent olduğunu belirterek, “Cumhuriyeti’mizin kurucusu, Büyük Önder, Ebedi Başkomutanımız Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde halkımız ile kazanılan Kurtuluş Savaşı’ndan sonra Edirne’de 25 Kasım 1922 tarihinde Türk ordusu tarafından Yunanlılardan teslim alınarak, sonsuza kadar ebedi Türk yurdu olarak kalmıştır, kalmaya da devam edecektir. 2022 yılı Edirne’nin sonsuza kadar kurtuluşunun 100. Yılı. Pandemi bir çok esnafı bitme noktasına getirmiş hatta bitirmiştir. Bazı yurttaşlarımız yokluktan dolayı intihar etmiştir. Pandemi nedeniyle 1,5 yıldır kapalı olan işyerlerimiz vardır. İnsanlarımızın, esnafımızın büyük bir hızla toparlanmaya, morale, motivasyona ve desteğe ihtiyaçları vardı. Edirne 2019 yılına kadar tam bir turizm ivmesi yakalamışken, pandemi nedeniyle 2020 ve 2021 de bunun kesilmiş olması da şehrimiz açısından bir talihsizliktir.  Turizmde tekrar kaldığımız yerden devam edebilmek, bu atağı sürdürebilmek, bu yükselişi devam ettirebilmek adına 2022 yılının Edirne yılı olarak ilan edilmesi konusunu detaylı olarak çalışarak, Haziran ayı meclisine getireceğiz. Bununla ilgili yılın 365 gününü Edirne’de turizm, sanat, kültür, ticaret anlamında çok farklı etkinlikler gerçekleştirileceğiz. Bu konuda çok kapsamlı bir çalışma başlatılması talimatını Belediye Başkan Yardımcımız Selçuk Çakır’a bugün itibarıyla veriyorum.  Her partiden bir temsilcinin katılacağı bir düzenleme kurulunun oluşturulmasını da meclisinize şimdiden öneriyorum” diye konuştu.
 
0 İLK ADIM BİR MİLLETİN KURTULUŞU OLDU
Başkan Gürkan Belediye  Meclisi’nde 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı’nı da kutladı. Kurtuluş meşalesini yakmak üzere 16 Mayıs’ta İstanbul’dan Bandırma Vapuru ile yola çıkan bir çift mavi gözün 19 Mayıs’ta Samsun’a ayak basışının 102. Yıl dönümünü kutladıklarını belirten Belediye Başkanı Recep Gürkan, “O ilk adım halkımızın esaretten, işgalden kurtularak, bağımsızlığa ve son Türk devleti olan Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun ilk adımı, özgürlüğümüzün ilk adımı. Bütün dünyaya ama özellikle emperyalizme kafa tutuşumuzun ve bütün dünyadaki  mazlum milletlere örnek olan Kurtuluş Savaşı’mızın ilk adımı. Bu vesile ile 19 Mayıs 1919’un 102. yıl dönümünde Ulu  Önder, eşsiz lider, Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk’ü, silah arkadaşlarını ve bütün şehitlerimizi rahmet, minnet ve şükranla yad ediyorum. Ruhları şad olsun” diye konuştu. 
Belediye Meclis toplantısında Edirne Belediyesi’nin 2020 yılı Bütçe Kesin Hesabı Yönetim Dönemi Hesabı-Taşınır Kesin Hesabı ve İcmalinin Plan ve Bütçe Komisyonu’na havale edilmesi konusu da görüşülerek oybirliğiyle kabul edildi. 
Gündemin diğer bir maddesi de Edirne Kadastro Müdürlüğü’nün yazısına istinaden Babademirtaş, Dilaverbey, Medrese Alibey, Meydan, Mithatpaşa, Nişancıpaşa, Sabuni, Sarıcapaşa, Talatpaşa, Yancıkçışahin, Karaağaç Mahallelerinde görev yapmak üzere 6'şar kişilik bilirkişi seçilmesi oldu. Mahalle muhtarlarının bilirkişi olması için belirlediği isimler oybirliğiyle kabul edildi.  
Belediye tarafından kiraya verilen, 10 Nisan 2021 tarihi dahil ve daha öncede kira sözleşmesi süresi sona eren yerlerin; 10 (on) yıl süre ile kiraya verilmesi maddesi de belediye meclisinde görüşülen konular arasında yer aldı. Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, belediye kiracıları ile kira sözleşmelerinin bittiğini belirterek, “Pandeminin ardından kirama süresi bitmiş olan bütün işletmelerimizi 10 yıl süre ile açık ihale usulü ile ihaleye çıkmak için sizlerden yetki istiyoruz” dedi. Madde oy birliği ile kabul edildi.
 Belediye meclis üyelerine Mimar Sinan Miniapark projesi hakkında da açıklamalarda bulunan Başkan Gürkan, “Daha öncede kararını almıştık. Hıdırbaba’da Mimar Sinan Eserleri Miniapark ve otel binası yapılması. Turizm Bakanlığı’mız  Hıdırlık Tabya’nın tanzimini bitirdi. Yakında müze olarak, açılacak. Dolayısıyla bu koordinatlarla belirlenen alanlar yeniden belirlendi. O yüzden yeniden 29 yıllık irtifak hakkıyla  hem Mimar Sinan Miniapark’ın yapılması hem oraya uygun bir otel yapılması ile ilgili Belediye Encümenin görevlendirilmesini meclisten talep ediyoruz” dedi. Yapılan oylamada Ak Parti ve MHP’li meclis üyelerinin red oyu kullandı. Ancak madde CHP ve İYİ partili meclis üyelerinin “evet” oylarıyla oy çokluğu ile kabul edildi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
banner30