banner69
30 Mayıs 2017 Salı

Öğrenciler karne heyecanı yaşadı!
banner67

Saray ödenek mağduru!

Saraylar ödenek yokluğundan yapılamıyor!

23 Mart 2012 Cuma 17:41
Saray ödenek mağduru!
Edirne Valisi Mustafa Büyük döneminde Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Köksal Toptan’a aktarılan ve onarım çalışmalarına gelen ödenek sonrasında başlanılan Yeni Edirne Sarayı olarak da tanınan Saray-ı Cedide Amire'nin ayağa kaldırılmasında işlerin ağırdan alınması dikkat çekiyor.
Gelen ilk 5 milyon TL lik ödeneğin aktarımı sonrasında titiz bir çalışma ile onarımına başlanan ve ödeneğin büyük bir bölümünü adeta kazılarda bitiren Saray projesi ödenek yokluğundan uzun bir süredir yerinde sayıyor.
Gülde restorasyon Ltd.Şti.ne onarımı yaptırılan Matbah-ı Amire (saray mutfakları) beş aydır ödenek yokluğundan dolayı tek bir çivi bile çakılmaması dikkat çekiyor. İstanbul Rölöve ve Anıtlar Müdürlüğü tarafından yapılan denetim ve İl Özel İdaresi tarafından aktarılan ödenek ile ayağa kaldırılmaya çalışılan Saray projesinde onarım süresine bir ömür biçen Trakya Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü öğretim üyesi ve kazı başkanı Yrd. Doç. Dr. Mustafa Özer’in haklılığı da bu sayede ortaya çıkmış oluyor.
TBMM Milli Saraylar Dairesi Başkanlığınca gönderilen ödenek dilimleri ile onarımı yapılmaya çalışılan Sarayların toplam alanının 3 milyon metrekarelik bir alandan olduğu düşünüldüğünde çalışmaların normal şartlarda iğne ile kuyu kazmaya benzediği ancak ödenek gelmemesi durumunda kazıda sona gelinemeyeceği açıkça görülüyor.
Geçtiğimiz hafta yapılan Ankara ziyaretinde Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Yönetim Kurulu Üyesi ve Edirne Ticaret Borsası Başkanı Mustafa Yardımcı tarafından konunun gündeme getirilmesi sonarsında TBMM Başkanı Cemil Çiçek 3 milyon TL lik bir ödeneğin yollandığını söylemiş ancak İl Özel İdaresi yetkilileri böyle bir paranın gelmediğini, söylemişti.
Gelmesi muhtemel gibi görünen paranın onarım çalışmasına aktarılması ile Matbah-ı Amire (saray mutfakları) nın tamamlanmasına kesin gözü ile bakan ilgililer ödeneklerin daha hızlı bir şekilde gelmesinin önemine dikkat çektiler.
YENİ EDİRNE SARAYI-
Tunca Nehri kenarına kurulan sarayın yapımına, II. Murat'ın emriyle 1450 yılında başlandı.
II. Murat'ın vefatından sonra Fatih Sultan Mehmet, Kanuni Sultan Süleyman, II. Selim, I. Ahmet, II. Ahmet, Sultan Mustafa, III. Süleyman ve IV. Mehmet (Avcı Mehmet), saraya yeni yapılar ekleyerek genişletti.
1874 Osmanlı-Rus Savaşı'nda cephanelik olarak kullanılan saray, Edirne'nin istila edileceği düşünülerek, dönemin Edirne Valisi Cemil Paşa'nın emriyle cephanenin Rusların eline geçmemesi için havaya uçuruldu.
Kazılarda, 1994 yılından bugüne kadar eski dönemlere ait su kanalları, Balkan Savaşı'ndan kalma mermi kovanları, top gülleleri, Osmanlı ordusunun kullandığı ocak kalıntıları, sikkeler, seramikler, silah parçaları bulundu.
 
sanalbasin.com üyesidir

banner15

    Yorumlar

banner10
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
SİZCE BAŞKANIN ÖNCELİĞİ NE OLMALI?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner31
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
e-gazete
KARİKATÜR
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV
banner76