banner118
banner25

Yüzde 30 büyüdü!

Şahinler Holding bünyesinde faaliyet gösteren Edirne’deki Modavizyon fabrikası 4 bin çalışanı ile ülkedeki tüm olumsuzluklara rağmen yüzde 30 büyümeyi başardı.

Edirne’de bulunan fabrikada basın toplantısı düzenleyerek yatırım ve durum değerlendirmesi yapan Şahinler Holding Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Şahin “Modavizyon Grubu; Edirne, Havsa, ASB ve Ergene’deki fabrikalarıyla 100 Milyon doları aşan ihracat yaptı. ZARA, Bestseller, River Island, Marks&Spencer, Next ve Hummel gibi dünyaca ünlü büyük markalar için ürettiğimiz ürünleri, dünyanın 88 farklı ülkesine gönderiyoruz. Made in Turkey damgasıyla moda ürünlerimizin dünyanın dört bir tarafına gidiyor olması bizim için muazzam bir gurur kaynağı”dedi.

Düzenlenen basın toplantısına Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan,Edirne Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Recep Zıpkınkurt, Modavizyon Genel Müdürü Turgut Bakır, Edirne Sanayici ve İş Adamları Derneği yönetim kurulu başkanı Şaban Açıkgöz ve fabrikanın bölgedeki yöneticileri katıldı.

1 Milyar dolar ciroya sahip Şahinler Holding Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Şahin konuşmasında 2017 verilerine göre ihracatta yüzde 30’luk bir artış yaşandığını gördüklerini belirterek “geçtiğimiz yıl Havsa’da açılan yeni üretim tesisiyle birlikte 500 kişiye daha istihdam sağladık.2016 ve 2017 yıllarında yaşanan yoğun terör olayları sebebiyle; müşterilerimizin Türkiye’ye gelmede ve sipariş vermede ciddi endişeleri oluştu. Bu sebeple 2016 yılında küçülmeye gittik. 2017 yılında ise tekrar büyüme atağına geçtik. 2018 yılında da müşterilerimizin yoğun ilgisi devam ediyor ve yüklü siparişler alıyoruz. Havsa’da üretime geçen örgü ünitesiyle birlikte Edirne’de en az 500 kişiye daha istihdam imkanı yaratacağız. “ dedi.

Kemal Şahin Edirne’de imalat sanayinde çalışanların % 30’unun yani her üç çalışandan birinin Edirne Modavizyon Fabrikalarında istihdam edildiğini belirterek sözlerine şöyle devam etti: “Bu tesislerde çalışan kişilerin ailelerini de düşünürsek, Modavizyon yaklaşık 20 bin kişi için geçim kapısı konumunda bulunmaktadır. Edirne ekonomisi için ciddi öneme sahip olan Modavizyon şimdi olduğu gibi gelecekte de gençlere iş imkanı sağlayıp, geliştirecektir. Biz bütün yöneticilerimizi kendimiz yetiştiriyoruz. Dolayısıyla bugün olduğu gibi gelecekte de; Edirne’de yetişen ve büyük bir motivasyonla çalışan yöneticilerimiz sayesinde moda ürünleri dünyayla buluşturmaya devam edeceğiz”şeklinde konuştu.

Kadınların Türkiye’de yüzde 40 oranıyla işgücüne en çok katıldığı ilin Edirne olduğunu söyleyen Şahin, “Modavizyon; 3 bin kadın çalışanıyla, ülkemizdeki dev kuruluşları geride bırakarak kadın istihdamında ilk 10 firma içine girdi.” dedi.

Şahinler Holding olarak dünya genelinde 50 Milyon insanı giydirdiklerini söyleyen Şahin: “Farklı ülkelerdeki şirketlerimizde 50 farklı ulustan doğrudan 10 bin’in üzerinde çalışanımız bulunmaktadır. Bugün itibariyle Avrupa Serbest Bölgesi’ndeki yatırımcılarımızla birlikte sadece Trakya’da 8 bin’e yakın kişiye istihdam imkanı yaratıyoruz”dedi.

Dünyanın çeşitli ülkelerinde özellikle Avrupa’da müşterilerinin yoğunluğuna dikkat çeken Şahin bu ülkeler arasınsda en önemli yere sahip olan ülkenin Almanya olduğunu söyledi ve şöyle devam etti. “bizim ihracatımız en çok Almanya’ya.Başta Almanya olmak üzere Avrupayla ilişkilerimiz çok önemli.Avrupalılar demokrasi standartlarına çok önem veriyorlar.Tutuklamalar şunlar bunlar bazı olaylar oldu.İşte o konularda hükümetimizin daha dikkatli olması gerekiyor.Türkiye zor bir dönemden geçiyor.Olağanüstü hal bunları kabul etmek lazım.Türkiye ne olduğu belirsiz darbe teşebbüsü ve darbe atlattı.Onun için anlayışla karşılamamız lazım.Bu olağanüstü hal için AB standartlarını hedeflememiz lazım”dedi.

Modavizyon Genel Müdürü Turgut Bakır ise yaptığı konuşmada, Modavizyon Grubunun 2017 yılında 100 Milyon Dolarlık ihracat rakamına ulaşmasında duydukları mutluluğu dile getirerek, sözlerine şöyle devam etti: “1994 yılında 100 kişi ile Edirne’de üretime başlayan Modavizyon Tekstil, Edirne, Havsa, Ergene ve Avrupa Serbest Bölgesi’nde kurulu konfeksiyon tesislerinde, bugün 4 bin kişi ile üretim yapmaktadır.

Edirne’de örnek bir üretim tesisiyiz. Üstün eğitim ve teknik beceriye sahip personelimizin, kaliteyi kendine ilke edinmesi sonucu, ürünlerimiz dünyaca ünlü büyük markaların öncelikli tercihi haline gelmiştir.” dedi

Turgut Bakır; İspanyol Moda devi Zara’nın en büyük tedairkçisi olan Modavizyon’un; Zara’nın bazı erkek takım elbise modellerinde; tüm dünyadaki üretimlerinin %100’üne yakınını Edirne’deki tesislerinde ürettiklerini söyledi.

Zara ile geçtiğimiz yıl, sürdürülebilir işbirliğini güçlendiren bir çalışmayı da tamamladıklarını söyleyen Modavizyon Genel Müdürü Turgut Bakır; Zara’nın dünyada ilk olarak Modavizyon ile yaptığı; müşteri, çalışan ve üreticinin topyekün verimliliğini artıran çalışmalara devam edeceklerini söyledi. Turgut Bakır sözlerine şöyle devam etti: “ Bu işbirliği, müşterilerimizle ilişkilerimizi geliştirdiği gibi; verimliliğimizi artıran ve çalışanları motive eden bir unsur olup, gelecekte de başarı serüvenimizi sürdürmemizi sağlayacaktır”dedi.

Bakır, Modavizyon’un Türkiye’de gümrük yükümlülüklerini yerine getiren, kayıt sistemi düzenli ve güvenlik standartlarına sahip bulunan ihracatçı firmalara verilen; yetkilendirilmiş yükümlülük sertifikasına sahip konfeksiyon alanında faaliyet gösteren üç firmadan biri olduğunu belirtti.

Edirne Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı recep Zıpkınkurt ise Modavizyon ailesinin Edirne’de yatırım yapması ve bu yatırımlarını arttırmalarının çok önemli olduğunu belirterek Modavizyon’un yatırımlarını devam ettirmesi temennisinde bulundu.

Toplantıda konuşan Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan; 2014 yılında verdikleri fahri hemşerilik beratı ile resmen Edirneli olan Kemal Şahin’e, Edirne’ye yaptıkları katkılardan ötürü teşekkürleri iletti. Ve sözlerine şöyle devam etti: “Böyle bir dönemde ihracatını %30 artırmak hiç kolay bir iş değil. Elbette Şahinler Holding’in faaliyette bulunduğu her sektörde ciddi başarıları var. Ben bu grupta şunu gördüm. Ne iş yaptığınız sizin için önemlidir ama işinizi nasıl yaptığınız toplum için önemlidir. Şahinler Holding’de herkes işini son derece severek yapıyor.” dedi.

Basın toplantısının ardından fabrika gezisi yapılarak işletme hakkında detaylı bilgiler verildi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
banner30