banner137
banner25

İl Başkanı tepkili!

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı resmi geçit törenlerinde,Edirne’de faaliyet gösteren bir motosiklet kulübünün adı ve taşıdığı pankart İYİ Parti Edirne İl Başkanı Ekrem Demir’in tepkisine neden oldu.

Daha önceki yıllarda da sürekli olarak resmi törenlerde geçitlere katılan ve bazı kesimler tarafından zenginlik olarak görülürken bazı kesimler tarafından da eleştirilen Adrinapolis motor kulübü bu defa İYİ Parti İl başkanının eleştirilerine maruz kaldı.İl Başkanı Sosyal Medya hesabında ele aldığı konuyla birilerinin bu tür isimleri kullanarak bazı kesimlere şirin görünmeye çalıştığını ifade etti ve Edirne’nin tarihi geçmişini sıraladı.İl başkanı Ekrem Demir “Tarihi kayıtlara göre Edirne'de ilk yerleşenler Trakların bir kolu olan Odrislerdir ve bölgenin de içinde bulunduğu geniş bir devlet (MÖ. 460- Ms: 46) kurmuşlardır. Roma imparatoru Hadrianus'un adını Odrislerden aldığı söylenir.Bununla birlikte bu günkü Kaleiçi bölgesini kapsayan şehir MS: II. yüzyılda imparator Hadrianus tarafından kurulmuştur.Bu sebeple şehrin adı tarihi Batılı kaynaklarda Hadrianopolis olarak geçmektedir.Bununla beraber, İslam kaynaklarında ise şehre "Edrenos" ve "Edrenaboli" denilmiştir.

Edirne 1361 yılında I.Murat tarafından fethedilmiş ve Osmanlı kroniklerinde Edrene olarak geçmiş ve 18. yüzyıldan itibaren de Edirne şeklinde adlandırılmıştır.Edirne, Balkanlara açılan bir kapı olarak Türk tarihi ve kültüründe önemli bir şehirdir. Bu sebeple "Der-i Saadet" yani mutluluk şehridir.Fatih Sultan Mehmed'i yetiştiren ve İstanbul'u fetheden şehirdir.Selimiye Camii başta olmak üzere çok sayıda hanedan-ı Osmanî eseri ve Türk-İslam medeniyetinin izlerini taşıyan eserleri bünyesinde barındırır.Bu tarihi bilgiyi T.Ü öğretim görevlisi tarihçi Veysi Akın hocamdan aldıktan sonra siyaseten aşağıdaki eleştiriyi yapmak bize farz oldu”diyerek söz konusu motor kulübünün isminin Edirne’ye yakışmadığını ima etti.Demir sözlerin de “Günümüzde birileri bu şehrin ismini kimlere şirin görünmek adına ısrarla “Adrianapoli” olarak görmek istemektedirler.Sürekli olarak şehrin panolarında, resmi geçit törenlerinde ve şirket adlarında bu ismi yaşatmak istemektedirler.Elbette ki maksadımız eski düşmanlığı yapmak,tarihte olup bitenleri yok saymak değildir.Ancak bugün AB ülkesi olan Yunanistan'a girerken kapıda size sorarlar nereye gidiyorsunuz diye, isterseniz Dedeağaç'a deyin,Gümilcine'ye deyin bakalım ne tepki alırsınız.Bir mektup gönderin zarfın üzerine Thassaloniki/Grecee yazmayıp, Selanik/Yunanistan yazın mektup nereye gidecektir.

Şurası bilinmelidir ki; burası bir Türk şehridir ve ebedi ismi Edirne'dir.

Ticari kaygılarla şuursuzca veya başka emellerle şuurlu olarak şehrin adını değiştirmek,gaflettir,dalalettir ve tarihe saygısızlıktır.

Daha da önemlisi Edirne’mize ihanettir.Bunların resmi panolarda ve törenlerde görülüyor olması Türk milliyetçilerini derinden yaralamaktadır. Pasaportunda doğum yerine Gümülcine yazanlara Yunanistan vize bile vermiyor.Komotini'de diretiyor.

Konumuz kesinlikle Edirne şehrinin Yunanca ismi ile alakalı değildir.Şehir ve yer isimlerinin değişmesi,savaşlar ve değişen kültüre bağlıdır.Vatan toprağı için can vermiş;adımız yorgo olmasın diye,kendi kültürümüzü yaşatabilelim diye,vatan toprağımızda özgürce yaşayabilelim diye,şehit olan kahramanlarımıza saygısızlık etmemeliyiz.Megalo İdea’yı içlerinde besleyen fanatik Yunanlıların,Türkiye’deki birçok şehri hala bilerek yunanca isimlerle adlandırdığını biliyoruz.Hiç mi vatanlarından sürülen muhacir dedelerimizin anlattığı hikayeleri dinlemedik?

Motor tutkunu kardeşlerimizin bu isim konusunda kesinlikle kasıtlı olmadığını düşünüyorum.

Ancak milli ve manevi değerlerimize sahip çıkmanın hepimizin asli görevi olduğunu bilmekteyim.Bazı illerimizde yabancı isimlere gösterilen hassasiyeti Edirne’mizde de gösterilemesini istiyor ve bekliyoruz.Aksi halde 29 Ekim Cumhuriyet Bayram’ı ve milli bayramlarda tören geçişi esnasında yabancı isimleri taşıyan dernek ve kuruluşlara ilimizin en tepesindeki Edirne Valisi’nin,Garnizon Komutanı’nın ve Edirne Belediye Başkan’ının ayakta selamlamalarını istemiyoruz.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.”dedi.

Paylaşım sonrası İl Başkanı Ekrem Demir’e bazı kesimlerden de destek geldi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
banner30