banner118
banner25

Adaylar iş adamlarına konuştu!

Edirne Sanayici ve İş Adamları Derneği EDSİAD tarafından her seçim döneminde gerçekleştirilen “Adaylar Konuşuyor”konulu toplantı Lalezar restoranda gerçekleşti.Belediye Başkan adaylarının sırasıyla konuştuğu toplantıda adaylar kendilerine ayrılan 30 dakika süre içinde projelerini anlatmaya çalıştılar.

Dernek yönetimi tarafından adaylara önceden hazırlanan üç soru sorulmuş ve adayların bu

soruları cevaplaması istenmişti.Günümüzde Şehirler birbiri ile yarışmakta. Rekabetçi şehirler büyük firmaları çekebilmekte ve bölgenin refahını sosyal olanaklarını arttırabilmektedir.

Edirne’nin hangi işkollarında uzmanlaşacağını, yeni hangi işlevleri üstleneceğini düşünüyorsunuz?Edirne’yi mutlu insanlar şehri yapmak için; akıllı şehir,yeşil alan, ticari ve sosyal alanlar için arsa üretme projeleri hakkında düşünceleriniz nelerdir? Ve Turizmin çeşitlendirilmesi, destinasyon alanlarının geliştirilmesi ve gastronomide köfte ,ciğer ve bademezmesi dışında ne gibi eylem planlarınız var? Şeklinde ki sorulara cevap vermek üzere kürsüye gelen adaylar genel projelerinden bahsetmenin yanında sorulan üç soruya da yüzeysel cevaplar vermekle yetindiler.

Dernek başkanı iş adamı İsmet Açıkgöz tarafından toplantının açış konuşması yapılarak ilk söz Ak parti adayı Koray Uymaz’a verildi.Uymaz konuşmasında özellikle seçim çalışmalarında gezdikleri insanların tamamının kendilerine alt yapı ve ulaşım konusunu dile getirdiklerini ifade ederek göreve gelmeleri durumunda bu sorunu çözeceklerini belirtti.Alt yapı sorununun bu zaman diliminde konuşuluyor olmasının kendileri için utanç verici olduğunu belirterek projeleri hakkında bilgi verdi. Uymaz “Edirne'de resmi dairelerin resmi kurumların tamamının mimari yapısının değiştiğini ve güzelleştiğini gördük. Ancak bugün gittik gördük ki; belediye binamız da çalışan personel gerçekten içler acısı durumda odalarda çalışıyorlar. Biz belediye binasını taşıyacağız derken sadece kendimize bir makam odası düzgün bir yer yapmak derdi değil personelin düzgün çalışmasını ve Edirne'de yaşayan vatandaşın bu işten hizmet almasının düzgün bir hale gelmesini sağlamamız gerekiyor.”dedi.

Edirne için en önemli yatırımların çağrı merkezleri olduğunu da belirten Uymaz “Edirne'de iş olanaklarının oluşturulması anlamında ben çağrı merkezinin Edirne'ye yapılmış olmasını çok fazla önemsiyorum.Eğer Edirne bu şekliyle çağrı merkezi tarzındaki yerlerle iş olanaklarını ortaya koyarsa başarılı sonuç alır”şeklinde konuştu.

İkinci konuşmacı olarak ise Edirne’de 20 yıl belediye başkanlığı yapmış Bağımsız Türkiye Partisi adayı Hamdi Sedefçi geldi.Sedefçi konuşmasında projelerinden bahsetmek yerine direk Belediye Başkanı Recep Gürkan’ı hedef alarak eleştirilerini sıraladı ve bazı iddialar ortaya atarak bilgiler verdi.Kendisine ayrılan süreyi Süleyman Sucu ile paylaşan ve yerş olmadığı halde Sucu’ya söz veren Sedefçi’nin bu hareketi ev sahibi iş adamları arasında eleştiri konusu oldu.Sedefçi belediye başkanının kentin doktoru olduğunu ifade ederek, “Arkadaşlar Belediye Başkanı kentin doktorudur!Kentte bir hastalık teşhis eder, ilacını yazar, tedavisini yapar, kimseye sormaz.Seni o halk seçmişse bu işi bilecek ve tedavi yapacaksın.Halka sorayım,anket yapayım, şunu yapayım diyemezsiniz!Öyle bir şansımız yok”dedi.

Saadet partisinin adayı Mansur İriş ise kendisine ayrılan süreyi en akılcı şekilde kullanarak yapacaklarını sıraladı ve cepsiz ceketli adaylar olarak halkın karşısına çıktıklarını ve bunun zaman zaman dezavantajlarını yaşadıklarını belirterek “Genel Başkanımız bizlere ceket diktirdi ve bu ceketleri giymeye başladık.Ancak birisi bize bir not verip cebimize koymak istediğimizde cebi olmayınca bunun sıkıntısını yaşadık”deyince salonda gülüşmeler yaşandı.İriş kendilerinin kesinlikle betona karşı olan bir yönetim anlayışı ile hizmet vereceklerini belirterek yeşil alanların öncelikleri olduğunu kaydetti.

Son olarak ise süreyi en geniş şekilde kullanan CHP’li belediye başkanı Recep Gürkan geldi.Gürkan ilk konuşan adaylardan Sedefçi’nin ortaya attığı iddiaların tamamını çürüten açıklamalar yaptı.Özellikle çöp tesisi ve alt yapı konularına değinerek süreci değerlendirdi.Alt yapı konusunda bazı adayların “3 yılda tamamlarım” sözüne atıfta bulunan Gürkan “Bir arkadaşımızın projelerinde var yanlış hatırlamıyorsam.Altyapıyı 3 yıl’da bitireceğini iddia ediyor.Arkadaşlar,bu sözleşmeye bağlanmış bir iş.Belediye’nin başında hiç kimse olmasa da memurlar eliyle zaten bu sözleşme sürdürülecek ve 3 yılda bitecek.Hiç başkan seçmenize gerek yok altyapı için.Altyapı için seçeceksiniz hiç seçmeyin.Çünkü memurlar onu zaten sürdürecek ve bitirecek”dedi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
banner30